X
VELIKA AKCIJA: Od proljeća do proljeća - 1 godina pretplate za  75 €  50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Pregled svih tekstova:

pretraživanje - pokretanje
napredna pretraga
Samo egzaktan termin: Datum od: do: Traži u: Sortiraj prema:
Pronađeno tekstova:

Analiza dva dana razgovora Xija i Putina o Ukrajini: Kineski plan za mir je opstao, ali sada na red moraju doći konkretni potezi

Nakon jučerašnjeg neformalnog sastanka, koji je potrajao nekoliko sati, ruski predsjednik Vladimir Putin i kineski predsjednik Xi Jinping danas su održali još jedan, a glavna tema bila je, kako se i očekivalo, rat u Ukrajini. Nakon današnjeg susreta s kineskim predsjednikom Putin je izjavio kako kineski mirovni plan može biti temelj za okončanje sukoba.

Preuzimanje koje potresa svijet: Švicarska izdvaja 260 milijardi franaka, trećinu svog BDP-a, za proces spašavanja Credit Suissea i integraciju u UBS... pritom se naglavačke okrenula i investicijska paradigma - dioničari sigurni, obvezničari gube

Priča oko posrnule banke Credit Suisse postaje sve intrigantnija te otkriva pozadinske poteze koji će dodatno narušiti već ionako narušeni imidž bankarskog sektora koji se zadnjih dana nalazi u velikim problemima s obje strane Atlantika. Naime, kako otkrivaju upućeni izvori u razgovoru za novinsku agenciju Reuters, dok je švicarska centralna banka javno tvrdila da je situacija s Credit Suisse stabilna, iza zatvorenih vrata već su trajali intenzivni pregovori po pitanju spašavanja druge najveće banke u Švicarskoj.

Bitka za Ukrajinu dio je šire bitke za Crno more: Plan NATO-a za stvaranje utvrda na suprotnim obalama, čak i ako Rusi osvoje sve do Pridnjestrovlja

Crno more, iako danas predstavlja vruće dvorište rata, desetljećima nije bilo fokus geopolitičkih napetosti, a za vrijeme Hladnog rata zabilježen je tek poneki incident. Dakako, razlog tome bio je činjenica da je u to vrijeme Crno more uvelike bilo pod kontrolom Moskve, što kroz prostor SSSR-a, što kroz prostor zemalja članica Varšavskog pakta - Bugarsku i Rumunjsku (koje su danas dio NATO saveza).

Jučer SVB, danas Credit Suisse: Počelo je veliko razotkrivanje banaka - gubici bi mogli biti kolosalni, a običnim ljudima prijeti dvostruki udarac bailouta i inflacije

Rusi ruše američke dronove iznad Crnog mora... I to nije udarna vijest dana, a ako nije onda to znači da se nešto još puno opasnije upravo događa u svijetu u kojem živimo. Opasnije od bliskih susreta dvije najveće nuklearne vojne sile koje se trenutačno nalaze u najgorim odnosima još od vremena Hladnog rata?

Upravo je propala Silicon Valley Bank, najveća američka banka još od sloma 2008. godine: Što se dogodilo? Je li ovo početak novog kaosa koji će se osjetiti globalno? Jesu li potezi FED-a uzrok? Zašto pada i kripto-tržište?

SVB Financial Group postala je najveća američka banka koja je propala još od financijske krize 2008. godine. Njezin jučerašnji iznenadni kolaps uzdrmao je globalna tržišta, a kompanije i pojedinci su potencijalno izgubili milijarde USD.

Razdvajanje SAD-a i Kine povijesni je trenutak: Dugo i prigodno prešućivani "treći cilj" američke geopolitike nije postignut pobjedom u Hladnom ratu, a sada zato može početi era konfrontacije

Razdvajanje između SAD-a i Kine je počelo i svakako ne dolazi kao iznenađenje. Neke će to podsjetiti na razlaz koji se dogodio između SAD-a i Rusije, ali ovdje je priča još i puno dublja. Rusija i SAD u godinama nakon Hladnog rata pokušali su pronaći zajedničku platformu.

Qin Gang i velika transformacija kineske vanjske politike: Desetljećima se čekalo da Peking skine rukavice, a sad su morali - SAD-u najavljuju sukob, a odnos s Rusijom nazivaju "bedemom snage i stabilnosti" u svijetu punom izazova

Tijekom godine Kina je postala prepoznatljiva po svojem nekonfrontacijskom pristupu kad je riječ o vanjskoj politici. Na svaki izazov, pa čak i njima upućenu prijetnju odgovarali bi s gotovo jednom te istom šablonom koja se doimala kao da je unaprijed pripremljena.

Od anti-arta do anti-rata: Kako dadaizam i njegove vrijednosti odzvanjaju u današnjem turbulentnom svijetu

Dadaizam je bio književni i umjetnički pokret koji se pojavio u Europi u vrijeme Prvog svjetskog rata, nastao iz zajedničkog antiratnog stava među umjetnicima i potrebe za potpunom slobodom u kreativnom izražavanju. Smatra se jednim od najotkačenijih i najprovokativnijih pokreta u povijesti umjetnosti, središtem avangarde, a neki ga smatraju filozofijom, pa čak i religijom, stanjem.

Nova razina terora nad Palestincima: Ekstremistička vlast u Izraelu poziva na "brisanje palestinskog naselja", židovski doseljenici s vojnicima progone narod, SAD napokon osudio "odvratne izjave", ali licemjerne osude sve to i omogućuju

Izraelski najbliži saveznik, SAD, jučer je zatražio od izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da odbaci poziv svog tvrdolinijaškog ministra financija Bezalela Smotricha da se palestinsko naselje "izbriše". Daljnji pritisak na izraelskog lidera bile su scene kakve već godinama nisu viđane u Tel Avivu - policija je pucala iz elektrošokera i tukla se s izraelskim prosvjednicima na glavnoj ulici tijekom "dana nereda" zbog vladinih planova za reformu pravosuđa.

Izazovi pat pozicije: Hoće li europske sile ipak, dok Amerika ne gleda, pogurati Ukrajinu prema pregovorima?

Oko prve obljetnice rata u Ukrajini mogle su se čuti najave raznih ofenziva, što ruskih, što ukrajinskih. Većina tih tvrdnji dolazi sa ukrajinske strane i od njihovih saveznika. Početkom godine pojedini ukrajinski visoki dužnosnici tvrdili su kako će Rusija silovito napasti, "najvjerojatnije u veljači", iz brojnih pravaca, da će, između ostalog, ponovno pokušati zauzeti i Kijev.

Kraj