Pregled svih tekstova:

U potrazi za novom Željeznom zavjesom: Ovo je Narva, nova granica između dva svijeta
I s Istoka i sa Zapada sve se češće poručuje kako se ponovno spušta nova "Željezna zavjesa", ali gdje će biti ovog puta? Pomaknuta prema istoku, dakako. Zadnji put, za vrijeme "Hladnog rata 1.
• F. VukovićAlkemija kapitalističke ekonomije: Gdje i kome zapravo odlazi novac nakon pada vrijednosti dionica?
Jeste li ikad imali neku stvar koja je jednog dana "misteriozno" nestala? Prvo pomislite da ste je negdje stavili pa tražite po stanu, ali nema je, nema nigdje... kao da je jednostavno nestala iz egzistencije.
• Kristijan JurišićAnaliza rata nakon ukrajinskog gubitka cijele regije Lugansk: Ide li Rusija na totalno zauzimanje Donbasa ili je ovo početak prodora još dalje na zapad?
Nakon zauzimanja Lisičanska ruske snage u Ukrajini kontroliraju cijelu regiju Lugansk i sad kreću dalje prema zapadu. Idući cilj im je, očigledno, zauzimanje i cijele regije Donjeck nakon čega bi, ako uspiju, ostvarili kontrolu nad cijelom regijom Donbas.
• D. MarjanovićBrodovi vječno nasukani u pustinji i narod kojem su isušili more: Priča o Karakalpakstanu, nestanku Aralskog jezera, donedavno 4. na svijetu, i aktualnoj eskalaciji nemira na zapadu Uzbekistana
Veliki nemiri šire se na zapadu Uzbekistana, na prostoru autonomne Republike Karakalpakstan. Vrijeme je da posjetimo tu regiju, njenu sadašnjost i prošlost, kako bismo mogli ustanoviti o čemu se radi i kakva će joj biti budućnost.
• F. VukovićŠto su to vaučeri? Može li se njima spriječiti eskalacija duboke krize na tržištu goriva, hrane, stanovanja... ili je to samo flaster?
Ovih dana dosta se priča o mogućnosti da bi država mogla na jesen davati vaučere za gorivo pošto se očekuje daljnji rast cijena zapravo svih energenata. No, što su to zapravo vaučeri u ovom konkretnom, ali i u širem smislu?
• Kristijan JurišićShell i Japanci moraju otići? Rusija kreće u preuzimanje velikog naftno-plinskog projekta Sahalin-2: Zašto je ovo tako važno i je li ovo potvrda da će Rusija igrati na kartu interne pobune i socijalnih nemira među saveznicima?
Ruski predsjednik Vladimir Putin poručio je kako Rusija preuzima potpunu kontrolu nad plinskim i naftnim projektom Sahalim-2. Naime, ovim potezom mogli bi se izbaciti japanski investitori, ali i kompanija Shell.
• Antun RošaKajmanski otoci, Bermuda, Barbados... - Kako funkcioniraju porezne oaze? Zašto su to često male otočne države? I zašto velike zemlje dozvoljavaju da njihove kompanije tamo "skrivaju" toliki novac?
Čuli ste za Kajmanske otoke, zar ne? Lijepi dio svijeta, Karipsko more, britanski prekomorski teritorij, smješteni su južno od Kube, imaju svega oko 70-ak tisuća stanovnika... ali, dakako, prva asocijacija na Kajmanske otoke možda nisu ove prirodno-zemljopisne značajke već činjenica da se radi o jednoj od najpoznatijih "poreznih oaza" na svijetu.
• Kristijan JurišićPutin nije žena, Napoleon nije bio nizak, a ratove mogu pokretati svi jer je poredak ostao isti
Britanski premijer Boris Johnson, koji se s vremenom promaknuo u jednog od najvećih podupiratelja Ukrajine (ako ne i najveći, jer čak ni Biden ne komentira situaciju tako često), jučer je oštro kritizirao ruskog predsjednika Vladimira Putina te je rekao, između ostalog, kako Putin ne bi napao Ukrajinu "da je žena" ističući kako je invazija "apsolutni primjer toksičnog maskuliniteta". Ništa novo za Johnsona koji uvijek ide najdalje kad je riječ o kritiziranju ruske invazije pa je tako već ranije rekao da je Putin "zao", a njegov ministar obrane, Ben Wallace, konstatirao je da je Putin "luđak" koji boluje od "sindroma malog muškarca".
• D. Marjanović"Seul contre tous": Život sirov, poput mesa, kroz oči mesara, kroz oči cijelog sistema
Gaspar Noe jedan je od onih redatelja kojeg vjerojatno ili jako volite ili baš ne volite (da ne kažemo nešto grublje). Dobro, on sam se uvijek trudio, svjesno ili nesvjesno, da završi samo u jednoj od te dvije ladice.
• Marko K.O usponu, padu i imperativu stalnog rasta: Je li ovo kraj Netflixa? Poslovna priča od sredine 90-ih do pandemije i zašto su se investitori sad razbježali?
Pandemija koronavirusa svakako je imala intenzivan utjecaj na ekonomiju. No, dok su brojne kompanije svim silama nastojale uopće opstati na tržištu nekima je pandemija donijela velike poslovni zamah jer se njihov proizvod i/ili poslovni model idealno uklopio u globalno izvanrednu situaciju.
• Kristijan JurišićKaskadne posljedice po stabilnost Europe: Finska i Švedska u NATO-u za Rusiju predstavlja poziv na uzbunu i uvertiru u novu opsadu Sankt Peterburga, nešto što su pokušali spriječiti prije više od 80 godina
Što je Erdogan sve konkretno dobio da bi pustio Finsku i Švedsku u NATO možemo samo nagađati. Nekako je teško vjerovati da se zadovoljio s tek ponekim izručenim kurdskim aktivistom kojeg je Ankara obilježila kao "pripadnika terorističke organizacije".
• D. MarjanovićOd kvantnog skoka, prečaca kroz crvotočinu do neslomljivih zakona fizike: Hoće li jednog dana biti moguće putovati kroz četvrtu dimenziju - vrijeme? I zašto su šanse, iako vrlo male, za odlazak u budućnost daleko veće nego za odlazak u prošlost?
Svake godine u svijetu znanosti dolazi se do novih i važnih znanstvenih otkrića, no ista, iako će možda iz temelja promijeniti način na koji živimo, često nisu pretjerano "zanimljiva"za širu javnost. To su stručna područja, a javnost ipak preferira nešto senzacionalnije, po mogućnosti nešto što bi bilo poput tranzicije kakvog koncepta iz znanstvene fantastike u znanost!
• Marko K.Mauricijus i Reunion - bajkovita plaža i divlja pustolovina: Dva otoka daleko u Indijskom oceanu vrlo su slični kad ih gledamo iz daljine, ali su zapravo svjetovi za sebe koji se savršeno nadopunjavaju
Zasigurno ste čuli za Mauricijus, otočnu državu na jugozapadu Indijskog oceana, na oko 900 kilometara od Madagaskara. Možda ste i bili tamo jer putovanja na Mauricijusu vrlo su popularna. Kako i ne bi, jedan pogled na prekrasnu egzotičnu prirodu i njegove plaže dovoljan je razlog da mnogi požele provesti bar nekoliko lijepih dana u ovom raju južno od Ekvatora.
• F. VukovićŠto su to valutni ratovi i zašto mogu biti pogubni: Zbog čega neke zemlje namjerno žele smanjiti vrijednost svoje valute? Koje su prednosti, a koje opasnosti upuštanja u takvu operaciju?
Jeste li čuli za valutne ratove? Da, može se reći kako je novac važan u svakom ratu, naročito za kupnju oružja, ali u ovom ratu novac jest oružje - doslovno. Naime, valutni ratovi su oblik gospodarskog ratovanja koje se vodi, između ostalog, tiskanjem novca.
• Kristijan JurišićPovratak deklasirane, ali ne za sva vremena, bio bi dodatni argument za kraj svijeta: Što ako ovaj rat na vlast ipak dovede Hillary Clinton?
Ovo su svakako dani kada je potrebmo uložiti jedan konkretan napor kako se ne bi podleglo apokaliptičnim tendencijama koje su oduvijek voljele biti prisutne, a sada odjednom imaju i toliko argumenata da mogu "birati". Jeste li primjetili nekad koliko su društvene mreže, primjerice YouTube, zasićeni sa sadržajem koji konstantno prognozira "potpuni slom tržišta", "početak novog svjetskog rata", "kraj svijeta"?
• D. MarjanovićPriča o Slavenima koji su proveli tisuću godina odvojeni od ostatka plemena: Tko su zapravo Rusini? Zašto su svo to vrijeme bili u izolaciji i kakva im je budućnost u zemlji koju guta rat?
I već po treći ili četvrti put u možda mjesec dana vraćamo se u Zakarpatje, dio Ukrajine s druge strane Karpata. Jučer smo spomenuli grad Užgorod i njegov položaj u blizini mađarske i slovačke granice što ga vjerojatno čini možda i najsigurnijim mjestom u ovom trenutku na prostoru Ukrajine.
• F. VukovićFiksna ili varijabilna kamatna stopa - može li se zaista nadigrati banke kod podizanja kredita?
Ako ste podizali kredit u banci jesu li vas pitali želite li fiksnu ili varijabilnu (promjenjivu) kamatnu stopu? Možda kako u kojoj banci, neke vam možda neće ni dati da birate, ali generalno hoće.
• Kristijan JurišićBitka za Euroaziju - pritezanje Pojasa i puta: Može li G7 konkurirati započetom kineskom mega-projektu?
Sile pod vodstvom SAD-a svjesne su da iako je trenutačni rat u Ukrajini glavni fokus ne smiju se potpuno posvetiti samo napadnutoj Ukrajini jer ako to učine proći će vrijeme i s druge strane svijeta, u Aziji, dobit će konkurenta koji je već i sad daleko veći izazov od Rusije. Naravno, govorimo o Kini koja je jučer bila jedna od centralnih tema sastanka G7 lidera u Bavarskoj.
• Antun RošaZabriskie Point - kontrakulturalni film Michelangela Antonionija uzrujao je mnoge zbog iskrenog dojma o američkom društvu
Neki filmski kritičari, posebice američki patrioti, ni dan danas ne mogu podnijeti film Zabriskie Point (prevedeno kao Dolina smrti), velikog talijanskog redatelja Michelangela Antonionija. Drugi pak smatraju da djelo ima kultni status, posebice ako govorimo o filmovima kontrakulture, dok treći nazivaju ovaj film njegovom najvećom ludošću.
• Martina N.U potrazi za trenutačno najsigurnijim gradom u Ukrajini: Dobrodošli u Užgorod, grad iz kojeg su jednom davno Hrvati krenuli prema Jadranskom moru koje je odavde udaljeno isto kao i Baltičko i Crno more
Tijekom jučerašnjeg dana ruska vojska ponovno je raketirala širi prostor Ukrajine, uključujući nekoliko regija i glavni grad Kijev. Podsjetnik je to da ovaj rat ne traje samo na istoku zemlje iako su borbe tamo daleko najžešće.
• F. VukovićNježno slijetanje u teoriji i praksi: Kako "piloti" centralne banke kroz namjerno usporavanje ekonomije planiraju spriječiti recesiju?
Ovih dana, dok se sve češće priča o mogućoj recesiji u zemljama diljem svijeta, ali naročito na Zapadu, možda ste primjetili da je ponovno aktualan termin "nježno slijetanje". Primjerice, kanadska ministrica financija Chrystia Freeland jučer je poručila kako je njena zemlja i dalje na putu prema "nježnom slijetanju".
• Kristijan JurišićAnaliza: Kako rat u Ukrajini ide na ruku Turskoj?
Turska ima brojne zahtjeve od međunarodne zajednice, kao što se može i vidjeti zadnjih tjedana. Kada su Finska i Švedska objavile da žele postati NATO članice iz Turske su poručili kako to neće proći tvrdeći kako ove nordijske zemlje ne mogu postati dio NATO vojnog saveza zbog činjenice da "pomažu teroriste".
• Antun RošaAutocesta Pamir - beskonačna ljepota i pustolovina na vrhu svijeta: 1200 kilometara od Afganistana preko bivših sovjetskih republika centralne Azije, ovo je dio svijeta gdje se živa povijest krije iza svakog zavoja
Iako je puna opasnosti i neizvjesnosti, jednu prometnicu pustolovi obožavaju i stalno joj se vraćaju čak i kad sigurnosno stanje sugerira da bi vjerojatno trebali odabrati neki drugi dio svijeta. Danas govorimo o autocesti M41, puno poznatijoj kao autocesta Pamir.
• F. VukovićMorate imati osobni budžet - to nije odricanje, to je užitak! Ovo je najvažnija financijska lekcija bez koje sve druge nemaju smisla - vrijeme je da upoznate vlastiti novac, otkrijete gdje curi i zadržite ga više u rukama
Na krajnim ekstremima čuli smo za dvije vrste ljudi - one koji su nekako, da ne znaju ni sami, uspjeli potrošiti velike količine novca, ali i za one koji iako ne zarađuju puno nekako uvijek prolaze kroz financijsku stranu života bez puno stresa i neizvjesnosti. Što ih fundamentalno razlikuje?
• Kristijan JurišićPlan za rušenje ruske ekonomije sad se vraća Europi kao bumerang
Ako su prvih stotinjak dana rata u Ukrajini za Europu bili svojevrsni period nagađanja hoće li i koliko će se ova situacija, zajedno s europskim sankcijama prema Rusiji, odraziti na samu ekonomiju Europe, sad nagađanja polako prestaju i kreće nervozno zbrajanje štete koja se tek počinje gomilati. Gotovo svima je postalo jasno da je plan propao, plan koji je trebao ekonomskim pritiskom zaustaviti ruski napad na Ukrajinu i/ili prouzročiti ekonomski kolaps u samoj Rusiji.
• D. Marjanović