Najvažnija misija Viktora Orbana: Posjetio je Zelenskog, Putina, Xija i sad Trumpa - i, koliko god se toga grozili njegove kolege iz EU-a i NATO-a, ozbiljan je u namjeri da zaustavi rat u Ukrajini prije nego isti proguta Europu
Nakon što je Mađarska preuzela rotacijsko predsjedanje Europskom unijom njihov premijer Viktor Orban dao si je veliki zadatak - okončati rat u Ukrajini. Može li on učiniti ono što se čini naizgled nemoguće? Može li pomoći u okončanju rata koji prijeti cijeloj Europi? I može li pritom ići kontra svojih nominalnih saveznika iz Europske unije i NATO-a?
U sklopu te misije Orban je prvo posjetio Kijev te se tamo sastao s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim. Bio je to vrlo značajan posjet jer je zapravo bio prvi mađarskog lidera otkako je izbio rat u Ukrajini. Sama činjenica da Orban u Kijev stiže "zadnji", nakon što su već valjda svi zapadni državnici bili najmanje jednom, svakako je bitna i pokazuje da su njegove mirovne namjere ozbiljne i konkretne. Jer da bi nešto postigao apsolutno je esencijalno da razgovara sa svim relevantnim akterima. To je ono što je nedostajalo prethodnim pokušajima, naročito onom "mirovnom" summitu u Švicarskoj gdje su se okupili samo ukrajinski saveznici - jasno je da takve inicijative nikako ne mogu voditi prema okončanju rata, zapravo mogu voditi samo prema rasplamsavanju.
Za Orbana, kojeg se godinama proziva da je pro-ruski nastrojen, bitno je bilo da je prvo otišao u Kijev i time pokazao da su njegove namjere autentične. Jasno, Mađarska, kao zemlja koja graniči s Ukrajinom, ima vrlo jasan interes u tome da se rat zaustavi što je prije moguće. Eskalacija može biti katastrofalna po Mađarsku, naročito ako dođe do najgoreg scenarija - izravnog sukoba između Rusije i NATO-a. U takvom slučaju i Mađarska bi nastradala, bez obzira na prijateljstvo koje postoji između Orbana i Putina, po čistoj inerciji mađarskog NATO članstva i činjenice da se cijeli teritorij Mađarske u slučaju takvog rata može koristiti od strane saveznika za rat protiv Rusije.
Pogođene bi bile i druge zemlje u blizini, uključujući i Slovačku koja kao i Mađarska zastupa drugačiju politiku i traži okončanje rata, a svakako i one koje otvoreno i glasno podupiru Ukrajinu - u ovoj bliskoj regiji to bi bile Češke, Poljska, ali i Hrvatska. Jedina u ovoj regiji koja u takvom slučaju ne bi bila na direktnom udaru je Austrija jer je ista vojno neutralna, odnosno nije članica NATO-a (iako jest Europske unije).
Orban je razgovarao sa Zelenskim i obje strane rekle su da je to bio vrlo izravan i otvoren razgovor. No, nitko nije unaprijed znao koji su točno planovi mađarskog premijera i gdje planira dalje. Ukrajinski saveznici, kao i sam Kijev, poprilično su negativno reagirali kad je Orban objavio da nakon Kijeva kreće u posjet Moskvi gdje se namjerava sastati s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom. Ukrajinski saveznici i sam Kijev vrlo su oštro reagirali na taj susret. Za mnoge je činjenica da se Orban, lider zemlje koja je članica NATO-a i EU-a, sastaje s Putinom, ravna "izdaji". Počelo se pisati o tome da se mađarski premijer "oteo kontroli". Zanimljivo da nikome od dežurnih kritičara nije palo na pamet da je za bilo koji pokušaj mira esencijalno da se potencijalni posrednik sastane u najmanju ruku s oboje predstavnika sukoba, što je Orban i učinio.
Jasno, onima koji ni ne žele okončanje rata u Ukrajini cijela ova inicijativa mađarskog premijera je nepoželjna.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.