
Transatlantski poremećaj bez presedana: Europske političke elite se odjednom panično boje i Donalda Trumpa i Joea Bidena
Do nedavno se većina američkih NATO saveznika bojala Donalda Trumpa i njegovog potencijalnog povratka pošto nisu sigurni kakav će on stav zauzeti prema brojnim ključnim pitanjima koja su relevantna za ovaj vojni savez - hoće li nastaviti podupirati Ukrajinu? Hoće li inzistirati na još većom izdvajanju za vojsku u postotku BDP-a? Kad je prije četiri godine na izborima pobijedio Joe Biden mnogi od njih su odahnuli jer dolaskom Bidena došlo je do povratka na prepoznatljivi obrazac transatlantskih odnosa. No, sad je situacija eskalirala do toga da ti isti američki saveznici se boje i Bidena i Trumpa.
Do nedavno su šutjeli o onom što je mnogima već bilo jasno - da Biden nije u dobrom kognitivnom (i generalnom) stanju te da možda već u ovom trenutku nije sposoban voditi zemlju kamoli još 4 godine i to ako bi mogao pobijediti Trumpa na izborima u studenom što izgleda sve manje vjerojatno.
Izgleda da bi ti NATO saveznici - koji su se okupili ovaj tjedan u SAD-u na NATO summitu u Washingtonu, gdje se obilježava 75. obljetnica od osnutka ovog vojnog saveza - najviše htjeli da se Biden ponaša "razumno" te da što prije odstupi od ideje da će se kandidirati za predsjednika i da odmah preda tu ulogu nekom drugom, recimo potpredsjednici Kamali Harris.
Harris i sama vrlo loše stoji u anketama kad je riječ o rejtingu, odnosno popularnosti, no mnogi vjeruju da je se može dovoljno medijski progurati da se od nje kreira adekvatna konkurencija Donaldu Trumpu. Nadalje, Harris bi bila vrlo siguran izbor. Sve ono što američki NATO saveznici žele, sva ta transatlantska predvidljivost, sve to bi im mogla dati potencijalna predsjednica Kamala Harris.
Ali taj plan je sad zapeo i ovi akteri su, kako neimenovani izvori potvrđuju već danima, zapravo potpuno prestravljeni onim što vide da dolazi od strane Bidena i njegove kampanje. Šokirani su vrlo upornim Bidenovim odbijanjem da siđe s vlasti.
Zašto nešto nisu rekli ranije? Izvori navode da su američki saveznici još za vrijeme G7 sastanka u Italiji itekako dobro i iz prve ruke vidjeli da s Bidenom "nešto ne štima". Zapravo mnogi od njih vidjeli su i znali za to i puno ranije, možda već i nekoliko godina. Šutjeli su i nije ih to smetalo jer ankete su sugerirale da Biden ima šanse poraziti Trumpa u studenom. Jedino to im je bilo bitno - samo da se održi transatlantski status quo. Taj pak status quo podrazumijeva toliko toga, od kontinuirane potpore za rat u Ukrajini, suradnja američkog i europskog vojno-industrijskog kompleksa, održavanje liberalne centrističke dominacije u društvenom, političkom i ekonomskom smislu.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.