Antun Roša

12. siječnja 2010: 11 godina od strašnog potresa na Haitiju i 11 novih godina pljačke i eksploatacije - Priča o 300,000 mrtvih, stranim kompanijama koje su pokrale humanitarnu pomoć i ljudima koji su ostavljeni u ruševinama modernog robovlasništva
Na današnji dan, 12. siječnja 2010., dogodila se jedna od najvećih katastrofa 21.
• Antun RošaProgon Donalda Trumpa u virtualni gulag: Ali tamo ga već čekaju njegovi, spremni, ne na isušivanje, već na stvaranje nove velike močvare
Twitter je permanentno ukinuo profil Donalda Trumpa navodeći moguće daljnje poticanje nasilja kao povod. Podsjetimo, upravo je Twitter bio glavna platforma preko koje je Trump komunicirao s javnošću, najčešće bez cenzure.
• Antun Roša7. siječnja 1919: Božićni ustanak u Crnoj Gori i druge priče iz turbulentnog nastanka Kraljevine SHS
Velike promjene nastupile su u Europi nakon završetka Prvog svjetskog rata. Nestala su neka velika carstva kao što je bilo Osmansko carstvo, Njemačko carstvo, Austro-Ugarsko carstvo (sva su redom dio poraženih Centralnih sila).
• Antun RošaZadnji dani Donalda J. Trumpa kao početak najvećeg kaosa: Pristaše se spremaju za masovni izlazak na ulice, ali brine i naglo povlačenje američkog nosača zrakoplova iz Perzijskog zaljeva...
Prije nekoliko dana, krajem prošle godine, jedan od dužnosnika Bijele kuće, ne otkrivajući svoj identitet, rekao je u razgovoru za medije: "Zabrinuti smo, nitko ne zna u kojem pravcu će ići...".
• Antun RošaŠto bi bilo s Indijom da Gandhi nikad nije čitao Tolstoja? Priča o jednoj korespondenciji koja je mijenjala svijet
Mohandas Karamchand Gandhi, poznatiji kao Mahatma Gandhi, jedno je od najpoznatijih imena novije povijesti. Ovaj indijski političar, koji je karijeru počeo kao odvjetnik, ostat će zapamćen po svojoj borbi protiv britanskog kolonijalizma i revolucionarnom pristupu toj borbi - nenasilju.
• Antun Roša30. prosinca 2006: Dan kada su objesili Saddama Husseina - bio je diktator, bez sumnje, ali i da nije, da se samo držao slogana "Arapska nafta za Arape", možda bi skončao na isti način...
Na današnji dan, 30 prosinca 2006. godine, pogubljen je vješanjem bivši irački predsjednik Saddam Hussein. Sve je počelo američkom invazijom na Irak 2003.
• Antun RošaTko će jednog dana naslijediti Vladimira Putina? Veliki pregled potencijalnih 8: Novi premijer od povjerenja? Dokazani gradonačelnici? Ambiciozan suradnik? Netko iz tajne službe? Ili možda čovjek koji ga je spasio od napada medvjeda?
Kada govorimo o ruskoj politici jedno pitanje se proteže već godinama, iako se u Rusiji (a i izvan nje), često postavlja vrlo sramežljivo, a pitanje je - tko će naslijediti Vladimira Putina? Dakako, svakom idućom godinom u kojoj je Putin na vlasti (a to je već više od 20 godina ako računamo i njegove premijerske rošade s Medvjedevom) to pitanje postaje sve aktualnije i to ne samo zbog činjenice da ni Putin nije vječan već još i više zbog toga što Rusija sve više i više postaje "Putinova Rusija".
• Antun Roša25. prosinca 1989: Egzekucija na Božić - tko je zapravo bio Nicolae Ceausescu, kako je pokušao sjevernokorejski model uvesti u Europu i zašto ga je vlastiti narod pogubio da bi se danas s nostalgijom prisjećao njegove vladavine?
Na današnji dan, prije točno 31 godinu, po kratkom postupku pogubljeni su dugogodišnji rumunjski komunistički lider Nicolae Ceausescu i njegova supruga Elena. Bilo je to suđenje gdje je optuženi već unaprijed okrivljen.
• Antun RošaMračni dani Britanije: Blokirana od strane svijeta čeka svoju sudbinu kao i nepregledne kolone pred Doverom, a prve nestašice hrane podsjetnik su da nije egzistencijalno samodostatna
Velika Britanija već godinama živi poprilično anksiozno. Brexit je na referendumu izglasan "davne" 2016. godine i još uvijek je dnevno aktualna tema.
• Antun RošaKriza u SAD-u i pozivi na "prelazak Rubikona": Zašto je Pentagon iznenada obustavio sve kontakte s Bidenovom administracijom?
Pompej Veliki, rimski vojskovođa, jedan od najpoznatijih svog vremena (prvo stoljeće prije Nove ere), nakon vojne karijere ušao je u politiku, sklopio trijumvirat (trojnu vlast), ali se kasnije okrenuo protiv svog kolege, Gaja Julija Cezara, prozvavši ga izdajnikom. U tom presudnom trenutku Cezar se odlučio na borbu, a pristaša je imao puno - krenuo je u marš na Rim te je pritom morao prijeći rijeku Rubikon.
• Antun RošaPutinova velika završna godišnja konferencija: Rusija je napokon spremna skinuti se s "naftne igle"? Što misli o Bidenu? Zašto vjeruje da Navaljni radi za američke službe? I kada će Sjeverni tok 2 biti gotov?
Ruski predsjednik Vladimir Putin danas je dao završnu godišnju novinsku konferenciju - podsjetimo, riječ je o najčešće maratonskoj novinskoj konferenciji na kojoj ruski predsjednik adresira brojna aktualna i buduća pitanja, a između redaka (ili direktno) može se zaključiti u kojem pravcu ide Rusija i kako percipira trenutačnu kompleksnu, da ne kažemo vrlo tešku situaciju u svijetu. Za početak sama konferencija ove godine bila je drugačija pošto je Putin odgovarao na pitanja putem video-veze, a pitanja je dobivao od nekoliko novinskih centara umreženih diljem zemlje.
• Antun RošaŽivot, kuća i posao nakon pandemije: Bijeg iz grada neće se dogoditi preko noći, ali hoće pod silom ekonomskih promjena koje će za neke manje sredine pak biti pokretač gospodarskog rasta - kako će to izgledati u praktičnom i društvenom smislu?
Kada se kaže da život nakon COVID-19 pandemije više "nikad neće biti isti" često se pretjeruje na način da se sugerira kako više neće biti druženja, hodanja bez maski, okupljanja itd. Ne, sve te stvari će se sigurno vratiti nakon što pandemija bude završena (optimistična prognoza je 2021.
• Antun RošaPoluvodiči su esencija globalne moći: Nijedna zemlja na svijetu ne može sama proizvesti napredne mikročipove, ali Kina će možda morati
Prije nekoliko dana pisali smo o brojnim kineskim preuzimanjima tehnoloških kompanija u Europi i SAD-u. Kina ulaže ogroman novac u razvoj tehnologije znajući kako je ovo ključna domena koja će definirati status svjetskih sila.
• Antun RošaAnaliza teoretskog sukoba koji se spominje već desetljećima: Postoji li zaista kineski "Lebensraum" i treba li se Rusija bojati kineske invazije, bilo vojne ili migracijske, na svoj ogroman i slabo nastanjen istok?
Rusija i Kina slove kao veliki saveznici, no koliko je to zapravo čvrst savez? Iza njih se svakako nalaze desetljeća velikog nepovjerenja. Sam projekt "globalne komunističke revolucije" propao je u trenutku kad se dogodio veliki raskol između tadašnjeg SSSR-a i komunističke Kine.
• Antun RošaTalijanske "Olovne godine" kao velika trauma i misterija: Koja je bila svrha tajne operacije "Gladio"? Tko je izveo bombaški napad u Milanu? Masakr u Bolonji? Zašto je otet i ubijen premijer Aldo Moro?
Anni di piombo, Olovne godine... bio je to period od 20-ak godina (otprilike od 1968. do 1986.
• Antun RošaOd heroja do sumnjivca - sudbina ruskog cjepiva Sputnik-V: Prebrzo, premalo, prehladno i refleksno odbacivano! Još ima šansu, ali zadnju, no možda je već i poslužilo svrsi?
Dok su se u ostatku svijeta spominjale poprilično pesimistične projekcije oko toga kad bi učinkovito cjepivo protiv koronavirusa moglo biti dostupno (neki su spominjali i 2022. kao "realan datum"), Rusija je poprilično šokirala svjetsku znanstvenu zajednicu objavivši kako su oni već proizveli cjepivo, prvo cjepivo protiv koronavirusa na svijetu - Sputnik-V.
• Antun RošaKina nezaustavljivo kupuje američke i europske visokotehnološke kompanije: Na kinesko širenje dominacije u ključnom sektoru Zapad nema odgovora, a zbog prirode kapitalizma ni ne može imati
Nije poznato čiji je to citat, neki kažu Marxov, drugi Lenjinov, no ide otprilike ovako: "Na kraju će nam kapitalisti prodati uže kojim ćemo ih objesiti". No, jasno je što je "pjesnik" htio reći, a u današnjem kontekstu tu izjavu bismo mogli primijeniti na jednoj puno većoj razini, globalnoj.
• Antun RošaAnaliza još neviđene retorike: Prvi čovjek američke obavještajne zajednice ističe kako je Kina "najveća prijetnja od Drugog svjetskog rata" koja želi ostvariti globalnu dominaciju - uključujući i stvaranje "biološki superiornog vojnika"
Da se odnos između SAD-a i Kine radikalno promjenio tijekom Trumpove administracije već je dugo vremena očito, no do koje mjere SAD danas Kinu zaista smatra najvećom prijetnjom možda najbolje opisuje članak kojeg je jučer u The Wall Street Journalu objavio pod naslovom "Kina je broj 1 prijetnja za nacionalnu sigurnost" Trumpov šef obavještajnih službi John Ratcliffe. Ne može "žešće", mogli bismo reći.
• Antun RošaAnaliza Trumpovog "najvažnijeg govora": Poručio da zbog izborne krađe "Biden ne može biti predsjednik" - do kuda je Trump spreman ići?
Američki predsjednik Donald Trump održao je tijekom jučerašnjeg dana govor, a sam ističe kako je to možda i "najvažniji govor" kojeg je ikad dao. Poručio je kako je američki izborni zakon "napadnut" te kako će se i dalje boriti za legalno prebrojavanje glasova.
• Antun RošaStrojnice na daljinsko upravljanje, duboko infiltrirani komandosi i godinama na nišanu: Kako je i zašto ubijen vodeći iranski znanstvenik Mohsen Fakhrizadeh?
Istaknuti iranski znanstvenik Mohsen Fakhrizadeh ubijen je u atentatu u petak, u blizini Teherana, no još uvijek pristižu verzije tog događaja i na koji način je zapravo ubijen. Naime, pojedini iranski mediji prvo su objavili kako je ubijen u pucnjavi - navodilo se kako je skupina od 12 komandosa otvorila vatru na njegov osobni automobil.
• Antun RošaZa Macronovu grandioznu viziju autonomne Europe Trump je bio neophodan - Može li se borba protiv podređivanja američkoj hegemoniji nastaviti ili dolaskom Bidena svaki otpor postaje uzaludan?
Dok se velik dio Europe zgražao Trumpovim nastupom, pristupom i njegovim izolacionizmom, francuski predsjednik Emmanuel Macron vidio je priliku. Čak i povijesnu priliku moglo bi se reći - priliku da se Europa napokon osamostali i otrgne od američkog stiska i utjecaja koji traje već desetljećima, odnosno od završetka Drugog svjetskog rata.
• Antun Roša16. studenog 1776: Velika priča o američkoj revoluciji, osamostaljenju i građanskom ratu - događajima koji će definirati postojeći svijet
Na današnji dan, 16. studenog 1776. dogodila su se dva važna događaja u okviru Američkog revolucionarnog rata kada se 13 britanskih kolonija pobunilo i odlučilo izboriti za svoju neovisnost od Britanije.
• Antun RošaVelika analiza: Građanski rat u Etiopiji - Zašto je napadnut Tigray? Tko se sukobljava? Koji su povijesni uzroci? O etnofederaciji koja se urušava i sada može u kaos povući cijeli rog Afrike
Već danima stižu vijesti o žestokim sukobima, ali i masakru civila na prostoru sjeverne etiopske regije Tigray, a taj sukob sada prijeti eskalacijom na razinu regionalnog rata u koji bi mogle biti uvučene susjedne države, Eritreja i Sudan. Ali zašto je došlo do ovog sukoba?
• Antun RošaStrašan i zaboravljeni Holokaust koji nikako da dočeka povijesnu pravdu: "Porajmos" je istrebljenje, genocid nad jednim narodom diskriminiranim i prije i nakon
Holokaust, najstrašniji genocid, sama spomen riječi Holokaust priziva užasne slike ljudskog istrebljenja, kampova smrti u režiji nacista i njihovih marioneta. Daleko, najveće žrtve Holokausta bili su Židovi, no u Holokaustu su stradavali svi oni koje je nacistički Hitlerov režim smatrao "untermenschen"...
• Antun RošaŠvicarska je navikla prolaziti neokrznuto, ali ne i ovaj put: Kako koronavirus stvara katastrofu u Alpama, a iznimno učinkovite vlasti i sustav kantona sada su dio problema
Švicarska je često poseban slučaj, o čemu god da govorili. Njezin ustroj drugačiji je od ostatka Europe. Ona u isto vrijeme i je i nije sastavni dio europskog identiteta.
• Antun Roša