Rio Tinto - trenutak istine u Srbiji: Omražena kompanija na putu otvaranja rudnika litija u susjedstvu
U sjenci sraza između najvećih sila i "povijesnih" izbora diljem svijeta, u susjednoj Srbiji diskretno promiče jedna potencijalno prijelomna situacija koja se već jako dugo zakuhava. Riječ je o rudniku litija Rio Tinto. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je nedavno u razgovoru za "Financial Times" da bi rudnik trebao početi raditi 2028. godine.
Za potrebe projekta već su izgrađeni kilometri asfalta u selima nadomak Loznice u zapadnoj Srbiji, pokraj rijeke Jadar. Rio Tinto je otkupio veliku većinu imanja na tamošnjoj valovitoj zemlji koja dobro rađa. Vučić zna da su građani i seljaci Srbije u većini protiv ideje da se Rio Tinto pusti u tu prelijepu prirodu od koje poslije njega neće biti znakova života.
Vučić to jako dobro zna, pa vjerojatno najradije ne bi da se otvara taj rudnik zloglasne kompanije u Srbiji, ali iz nekog razloga ne može reći ne. Možda bi on odbio Rio Tinto, ali ovdje je očigledno riječ o većoj igri od eventualne korupcionaške provizije za njega i ministre, jer skoro da nema niti dana da netko od zapadnih diplomata ne podsjeti Beograd na važnost tog rudnika.
Njemačka veleposlanica u Srbiji Anke Konrad izjavila je prošlog tjedna da je litij jako potreban i važan, kao i da treba biti raspoloživ. Nije Konrad mislila na litij kao takav kada je spomenula raspoloživost, nego baš na taj litij kraj rijeke Jadar. Ona je pozvala sve aktere u Srbiji da se udruže kako bi proveli ekološke standarde.
Britanski veleposlanik u Beogradu Edward Ferguson rekao je također prošlog tjedna da Srbija ima litij odlične kvalitete i da je to izvanredna prilika za tu zemlju. On je istaknuo da je London zainteresiran za realizaciju projekta Rio Tinto u Srbiji, kao i da je pred vladom u Beogradu važna odluka. Prema njegovim riječima, a to je spominjala i Konrad, Srbija bi se pozicionirala u središte zelene tranzicije ukoliko bi prihvatila Rio Tinto.
Vučić zna da će biti iznimno teško, možda čak i nemoguće napraviti dogovor s narodom oko prihvaćanja posla sa Rio Tintom. U nekoliko navrata govorio je o projektu kao velikoj ekonomskoj šansi za građane i državu, kao i da je se nikako ne smije propustiti. Naravno uz najvišu ekološku zaštitu. U isto vrijeme slao je i signale da je pod ogromnim pritiskom da prihvati i da jednostavno ne smije odbiti Rio Tinto.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.