Povijest

Povijest, tradicija i izdržljivost neutralnosti: Hoće li Švicarska i Austrija postati NATO članice?
Nakon manje od tri mjeseca rata u Ukrajini dvije nordijske EU članice, Švedska i Finska, odlučile su da žele ući u NATO. Ankete provedene u tim zemljama sugeriraju da i većina stanovnika sada podupire tu opciju (iako su tradicionalno bili protiv, sve do ruske invazije).
• F. VukovićPovijesne i današnje priče s obje strane "svetih vrhova Karpata": O izvorima napetosti između Mađarske i Ukrajine
Otkako je počeo rat u Ukrajini mnoge europske zemlje, blago rečeno, nisu zadovoljne mađarskim stajalištem oko cijele situacije. Budimpešti se predbacuje da je u "predobrim" odnosima s Moskvom, a pritom se zapravo misli na mađarskog premijera Viktora Orbana koji EU eliti i prije toga nije bio drag.
• F. VukovićRuska aneksija Krima... ona iz 1783. - Hoće li se poluotok jednom vratiti, ali Turskoj?
Rusko preuzimanje Krima 2014. godine bio je jedan u nizu turbulentnih poteza koji su u konačnici doveli do aktualnog rata u Ukrajini, zajedno s rušenjem predsjednika Janukoviča, izbijanjem rata u Donbasu, i prošlogodišnjem odbijanjem ruskih sigurnosnih zahtjeva od strane SAD-a i NATO-a.
• F. VukovićZmijski otok: Priča, povijest i prokletstvo najvažnijeg otoka u Crnom moru - od Ahileja do starog svjetionika, od rumunjskog neprežaljenog gubitka do krvavog sukoba Ukrajinaca i Rusa
Ako je Gotland, kako neki vojni stručnjaci tvrde, strateški najvažniji otok u Europi, dok on to u potpunosti ne postane (kada Švedska postane NATO članica), trenutačno najčešće spominjani je svakako onaj u drugom moru, Crnom - Zmijski otok. Od samog početka rata u Ukrajini o ovom otoku se često govori, kako o njegovom važnom položaju tako i o borbama koje su tamo trajale i još uvijek traju.
• F. VukovićTuvalu - zemlja koja će nestati s karte: U raljama rastućeg Pacifika i ambicija velikih sila
Ovih dana dosta se govorilo o Solomonskim Otocima i kako su isti naglo došli pod geopolitičko povećalo nakon potpisivanja sigurnosnog pakta s Kinom (vidi: Važna priča s Pacifika koja ne smije promaknuti zbog rata u Ukrajini). Danas ostajemo u toj široj regiji, ali idemo dublje i s "većim povećalom", do otočne državice Tuvalu koja, prema zadnjem popisu stanovništva (iz 2021.
• F. VukovićStražar u Baltičkom moru: Gotland
Izbijanjem rata u Ukrajini nedvojbeno će doći do velikih promjena u sigurnosnoj strukturi Europe, a najdirektniji primjer toga je potencijalno (vrlo izvjesno) priključenje Švedske i Finske NATO paktu. Ali Europa je već godinama u nekakvom pred-militarizacijskom stanju.
• F. VukovćPridnjestrovlje - povijest počinje: Priča o separatizmu, identitetu, drugoj strani rijeke i novom ratu pred vratima
Pridnjestrovlje, odcijepljena regija Moldavije, desetljećima je više bila politički kuriozitet nego kakvo ozbiljno žarište iako se uvijek provlačilo da bi baš ovaj prostor jednog dana mogao postati točka velike nestabilnosti. Čini se da su ti dani došli.
• F. VukovićKad su zadnji put ratovali Rusi i Finci: Zimski rat - kako je utjecao na ishod Drugog svjetskog rata i koje su sličnosti s aktualnim ratom u Ukrajini?
Kroz nekoliko dana bi Finska trebala donijeti odluku hoće li zatražiti NATO članstvo te je stoga ovo idealan trenutak da se prisjetimo Zimskog rata koji se vodio između Finske i SSSR-a od 30. studenog 1939.
• F. VukovićOd industrijskog raja do dva ratna pakla: Povijest Azovstala - priča o visokim pećima i jednom svijetu koji je bio stvoren oko njih
Već tjednima glavne vijesti iz Ukrajine fokusirane su na nedavno završenu bitku za obalni grad Mariupolj kao i na sukob koji još uvijek traje na prostoru ogromne čeličane Azovstal gdje se navodno krije još nekoliko stotina ukrajinskih boraca. Sama činjenica da ruske snage tako sporo napreduju na prostoru Azovstala pokzuje nam da se radi o ekstremno teško pristupačnom prostoru.
• F. Vuković30. prosinca 2006: Dan kada su objesili Saddama Husseina - bio je diktator, bez sumnje, ali i da nije, da se samo držao slogana "Arapska nafta za Arape", možda bi skončao na isti način...
Na današnji dan, 30 prosinca 2006. godine, pogubljen je vješanjem bivši irački predsjednik Saddam Hussein. Sve je počelo američkom invazijom na Irak 2003.
• Antun Roša27. prosinca 1945: Stvoren je MMF kao drugi čin kolonijalizma, produžena ruka imperijalizma i ključna institucija za realizaciju globalnog ekonomskog aparthejda
Na današnji dan, 27. prosinca 1945., osnovan je Međunarodni monetarni fond (MMF), jedna od najmoćnijih institucija na svijetu, zajedno sa sestrinskom institucijom Svjetskom bankom.
• D. Marjanović26. prosinca 1991: SSSR službeno prestaje postojati - sovjetska zastava po zadnji put spuštena je s Kremlja, Gorbačov vlastiti ured proglašava nepostojećim
Kada se zapravo počeo raspadati Sovjetski Savez? Moglo bi se reći da prve "početke kraja" nalazimo u predviđanjima kolapsa SSSR-a, no kako danas i znamo, malo tko je uspješno predvidio da će se SSSR tako naglo raspasti.
• F. VukovićŽivi i pusti da žive: Vojnici protiv zapovjednika - Priča o spontanim božićnim primirjima u Prvom svjetskom ratu je priča o ljudskosti koja se ne predaje
Tijekom prve godine Prvog svjetskog rata, na Badnjak 1914., uzduž zapadnog fronta dogodilo se nešto uistinu fascinantno - niz tzv. "božićnih primirja", neslužbenih prekida vatre.
• Marko K.Priča o raketi V-2: Nezaustavljivo oružje nacističke Njemačke s kojime je počelo svemirsko doba
Drugi svjetski rat uvelike je bila i utrka u naoružanju unutar samog rata. Unatoč svim razvojima na bojišnicama uvijek je postojala percepcija da konačnu pobjedu može izvojevati ona sila koja u ključnom trenutku razvije superiorno oružje koje bi deklasiralo (i demoraliziralo) protivnika.
• F. Vuković21. prosinca 1988: Najveći teroristički napad u povijesti Britanije, Pan Am let 103 eksplodirao je iznad Lockerbieja, 259 osoba je poginulo - Je li zaista kriv Gaddafi kako se tvrdi?
Na današnji dan, 21. prosinca 1988., u eksploziji bombe srušen je putnički zrakoplov 103.
• D. Marjanović20. prosinca 1989: Američka invazija na Panamu označila je početak intervencionizma novog doba - diktator Noriega "oteo se kontroli", ali tu je i Panamski kanal, jedna od najvažnijih točaka na svijetu
Na današnji dan, 20. prosinca 1989., prije točno 30 godina počela je američka Invazija na Panamu.
• F. Vuković18. prosinca 1916: Tamo gdje je pokleknulo čovječanstvo, gdje je pakao pronašao put do površine - Zašto je Bitka za Verdun bila možda i najstrašnija bitka u cijeloj povijesti?
Bitka za Verdun bila je jedna od najdužih, najkrvavijih i najstrašnijih bitki 20. stoljeća. Ginulo se i prije i nakon Prvog svjetskog rata, rata koji je trebao "okončati sve ratove", u nekim bitkama još i više (primjerice Bitka za Staljingrad), ali Verdun je bio nešto drugo, nešto krajnje dehumanizirajuće.
• F. Vuković16. prosinca 1944: Ogroman napad kojeg nitko nije očekivao i predaleki Antwerpen - kreće Bitka u Ardenima, posljednji njemački pokušaj s ciljem preokreta rata na zapadnom frontu
Prošlo je već pola godine od savezničkog iskrcavanja u Normandiji. Njemačka vojska povukla se prema istoku. Saveznici, predvođeni američkom vojskom, aktivno su se pripremali za nove ofenzive.
• F. Vuković15. prosinca 1917: "Kruha i mira" - Rusija je bila spremna izaći iz Prvog svjetskog rata, ali ipak će uslijediti još jedan "završni udarac"
Na današnji, 15. prosinca 1917., RSFSR (Ruska Sovjetska Federativna Socijalistička Republika) potpisala je primirje s Centralnim silama (Austro-Ugarskom, Bugarskom, Njemačkom i Osmanskim carstvom) u Brest-Litovsku (današnji Brest u Bjelorusiji) te je na taj način de-facto izašla iz Prvog svjetskog rata iako su se manji sporadični sukobi nastavili sve do potpisivanja mirovnog sporazuma 3.
• F. Vuković14. prosinca 1962: Hladni oblaci i paklene vrućine pod njima, pred vratima smo jednog drugog svijeta - priča o fascinantnoj Veneri, našem "sestrinskom planetu", i putovanju sonde Mariner 2
Sonda Mariner 2 bila je prva koja je proletjela pokraj Venere, 14. prosinca 1962. godine, te nam je od tamo poslala prve podatke "iz blizine" o ovom susjednom nam planetu, najsjajnijem na našem noćnom nebu, koji je ljude intrigirao od pamtivijeka.
• Marko K.9. prosinca 1968. - Konferencija iz budućnosti kakvu smo mogli imati: Vizionar Douglas Engelbart u 90 minuta dao je sve elemente modernog računala, od miša, sučelja, do mreže - i sve je preuzeto, osim onog najvažnijeg, njegovog sna za bolji svijet
Ponekad se u jednom danu dogodi više nego u godinama. Jedan dan može biti "kvantni skok" prema budućnosti za koju nismo ni znali da je već tako blizu. Ti dani su nažalost rijetki, ali kada se dogode ostat će u trajnom sjećanju.
• Marko K.5. prosinca 1952: Najstrašniji smog u povijesti Londona ubio je oko 12,000 ljudi
Da život u gradu često zbog smoga i onečišćenja zraka može biti loš po zdravlje, to znaju svi, no da situacija može biti tako loša da zbog smoga u svega nekoliko dana umre oko 12,000 ljudi, to već zvuči nevjerojatno - no upravo to se dogodilo u Londonu početkom prosinca 1952. godine.
• F. Vuković2. prosinca 1823: Na snagu stupa Monroeva doktrina - Što je ista i kako već dva stoljeća omogućava američki post-kolonijalni imperijalizam?
Na današnji dan, 2. prosinca 1823., usvojena je jedna od najvažnijih politika koja će definirati daljnju povijest - američka tzv.
• F. Vuković26. studenog 1976: Sex Pistols objavljuju "Anarchy in the U.K." - Krik kao eksplozivna himna potlačene klase, koji nema veze s anarhizmom, morao je nastati baš u Britaniji 70-ih
Nešto poput Sex Pistolsa moralo se pojaviti u Britaniji, baš tad i baš tamo. Na današnji dan, 26. studenog 1976.
• Marko K.Od Zaratustre do Metamorfoze: Richard Strauss u zapaljenoj Europi - priča o geniju, čovjeku, i kraju jednog vremena
Richard Georg Strauss, rođen 11. lipnja 1864. godine u Münchenu.
• Marko K.