Povijest

Povijest prvoaprilske šale: Od "krive" Nove godine, poljskog maksimalnog opreza, do špageta na grani i jedinog mjesta na svijetu gdje je današnji dan službeni praznik
Prvi je april! Dan kada bi sve što čujemo moglo biti lažno iako nažalost ove godine vjerojatno nije imajući u vidu da "dan zezancije" dočekujemo u jeku koronavirus krize (čak su izdana i upozorenja ljudima da se ne šale na ovu temu, naročito ne na način koji bi mogao dovesti do širenja zaraze!
• Marko K.30. ožujka 1949: Uspomena na nemire u Rejkjaviku i priča o jednoj nepokolebljivosti - Island je jedina članica NATO saveza koja se nikada nije pomirila s time
Nekoliko godina nakon Drugog svjetskog rata, 1949., formirana je NATO vojna alijansa. Prvo su alijansu dogovorile Britanija i Francuska još 1947.
• F. VukovićPriča o Leni Riefenstahl: Bila je umjetnica, pustolov, kinematografski genije i inovator, najbolja filmska redateljica svih vremena, ali njeni glavni akteri i poslodavci bili su najveći zločinci svih vremena...
Bila je jedinstvena i neponovljiva, atletičarka, umjetnica, jedna od najvećih ne samo ženskih filmskih redatelja, već filmskih redatelja uopće - bila je pustolov, bila je ikona, no bila je i proizvođač najpoznatijih nacističkih propagandnih filmova - sve to bila je Leni Riefenstahl. Njezinog nedvojbenog genija, i kontroverzne uloge u najgora vremena, prisjećamo se danas pošto je na današnji dan, 28.
• Marko K.27. ožujka 1941: Državni udar u Kraljevini Jugoslaviji i predratna drama na rubu vremena - Nitko nije tako raskošno dočekan u Berlinu kao Pavle Karađorđević, ali čak ni 9 dana Hitlerovog tetošenja nije utjecalo na tvrdoglavog princa
Rujan je 1940., tri fašističko-nacističko-imperijalistička saveznika - Italija, Njemačka i Japan - u Berlinu potpisali su tzv. Trojni pakt, odnosno vojnu alijansu.
• Antun Roša26. ožujka 1939: Kreće "Konačna ofenziva", a s njom dolazi i konačni slom republikanskih snaga u Španjolskom građanskom ratu - stotine tisuća završit će u koncentracijskim logorima, a Europa u Drugom svjetskom ratu
Španjolski građanski rat bio je krvavi sukob, magnitude slične aktualnom ratu u Siriji, vjerojatno još i veće. Konsenzus postoji da je ukupno ubijeno oko 600,000 ljudi. Desničarske vlasti pod vodstvom nacionalističkog vođe, generala Francisca Franca, bile su snažnije u ljudstvu i oružju i u konačnici su dobili rat.
• Antun Roša25. ožujka 1975: Jedan je otac, svi su drugi braća, ali pogubni su i sinovi, nećaci... Zašto je ubijen saudijski kralj Faisal? Priča o najopasnijim obiteljskim odnosima, kobnoj TV postaji i kralju koji je Americi zavrnuo naftu
Faisal bin Abdulaziz Al Saud bio je saudijski kralj od 1964. do 1975. kada je ubijen u atentatu, a priča o njegovoj vladavini, dolasku na vlast, kao i atentatu, vrlo je zanimljiv i transformativan period saudijske povijesti.
• Antun Roša24. ožujka 1401: Timur i njegovi sablasni tornjevi od lubanja - Priča o velikom vojskovođi s dva lica kojeg se bojao cijeli svijet, ali ono što je učinio Damasku jedna je od najokrutnijih epizoda u ljudskoj povijesti...
Timur, poznat i pod imenom Tamerlan, bio je moćni, utjecajni, i vrlo okrutni mongolski vladar, osnivač Timuridskog Carstva. Živio je u periodu između 1336. i 1405.
• F. Vuković23. ožujka 1775: "Dajte mi slobodu ili dajte mi smrt!" - Kako je govor jednog odvjetnika odredio povijest Amerike
Američki revolucionarni rat, rat u kojem su se Amerikanci tijekom 8 dugih godina borili, i izborili, za slobodu od Britanije, započeo je službeno 19. travnja 1775. godine.
• F. Vuković21. ožujka 1943: Priča o čovjeku koji je "zadnjim zagrljajem" pokušao ubiti Hitlera... Bio je spreman to učiniti za Njemačku, a ona ga je kasnije tretirala kao "izdajnika"
Rudolf Christoph Freiherr von Gersdorff bio je njemački oficir koji je imao plan kako završiti Drugi svjetski rat - ubojstvom Adolfa Hitlera. Pokušao je to na današnji dan, 21. ožujka 1943.
• F. Vuković20. ožujka 1602: Stvorena je prva korporacija - Nizozemska istočnoindijska Kompanija - tvorevina koja će nadići državu, voditi ratove i zagospodariti svijetom
Ujedinjena nizozemska istočnoindijska Kompanija ili Nizozemska Istočnoindijska Kompanija (Vereenigdje Nederlandsche Geoctroyeerde Oostindische Compagnie, skraćeno VOC) početno je osnovana kao kompanija s poveljom i jasno određenom svrhom, na točno određeno vrijeme, točnije na 21 godinu- toliko je nizozemska vlada dala Kompaniji prava monopola na začine. Sjedište Kompanije je bilo u Amsterdamu i Middelburgu.
• Ivan Toth19. ožujka 1945: Hitler pred kraj rata izdaje "Neronov dekret", uništenje kompletne njemačke infrastrukture - teško da bi se Njemačka oporavila od takvog samoubojstva da se na naredbu nije oglušio jedan od njegovih najlojalnijih ljudi...
Na današnji dan, 19. ožujka 1945., nacistički vođa Adolf Hitler donio je jednu od svojih najradikalnijih odluka - tzv.
• F. Vuković18. ožujka 1965: Aleksej Leonov, umjetnik koji je koračao po beskraju - Fascinantna priča o prvom čovjeku koji je šetao svemirom, tamo skoro ostao zauvijek, a po teškom povratku na Zemlji su ga dočekali medvjedi i vukovi...
Svi znamo za Jurija Gagarina, prvog čovjeka u svemiru, svi znamo za Neila Armstronga, prvog čovjeka koji je zakoračio na površinu Mjeseca, no na popisu ovih heroja koji bi trebali biti dio kolektivnog pamćenja ljudske civlizacije nedostaje nekoliko imena - jedno od njih svakako je i Aleksej Leonov, prvi čovjek koji je "hodao po svemiru". Dogodilo se to na današnji dan, 18.
• Marko K.16. ožujka 1968: My Lai masakr u Vijetnamu - Kako je američka vojska pokušala zataškati strašan ratni zločin i kako su trojica hrabrih američkih vojnika, stavljajući svoj život na kocku, spašavali civile i progovorili o svemu...
Na današnji dan, 16. ožujka 1968. godine, počinjen je strašan masakr i ratni zločin u vijetnamskom naselju My Lai, za vrijeme Rata u Vijetnamu.
• F. Vuković15. ožujka 1939. - Priča o Karpatskoj Ukrajini, europskoj državi koja je postojala samo jedan dan
Nakon raspada druge Čehoslovačke Republike na jednom teritoriju iste proglašena je 15. ožujka 1939. nova neovisna republika - ime joj je bilo "Karpatska Ukrajina".
• Antun RošaKako su "leptirov efekt" i predugačak red u jednoj studentskoj kantini srušili Jugoslaviju
Nakon smrti dugogodišnjeg i doživotnog jugoslavenskog predsjednika Josipa Broza Tita zemlja je, iako se održala još desetak godina, relativno brzo ušla u krizu koja se manifestirala na raznim područjima. Dakako, prva neizvjesnost proizlazila je iz straha što će se dogoditi nakon smrti Tita - naime, za razliku od čak i SSSR-a gdje se s eliminacijom kulta ličnosti krenulo već nakon smrti Staljina, u Jugoslaviji to nije bio slučaj.
• Antun RošaFulgencio Batista, cijela zaboravljena priča: Tko je zapravo bio kubanski diktator kojeg je Castro srušio s vlasti i je li bio toliki negativac kakvog ga se pamti? Od progresivnog predsjednika do heroja mafiokracije
Novija povijest Kube je važan segment svjetske povijesti. Kubanska revolucija je jedan od ključnih događaja 20. stoljeća koji je i danas iznimno značajan te je ujedno bio i polazna točka za skretanje cijele Latinske Amerike ulijevo.
• Antun RošaTko je bila Clara Zetkin? Velika priča povodom Međunarodnog dana žena: Može li stvarna ženska emancipacija postojati bez totalne društvene transformacije i kako "buržujski feminizam" stoji ženama na putu prema oslobođenju?
Na današnji dan slavi se Međunarodni dan žena, Osmi mart. Obilježava se diljem svijeta, negdje prosvjedima za ženska prava, negdje slavljenjem žena, a naša današnja priča je o jednoj ženi koja je zaslužna za utemeljenje ovog dana, revolucionarki i velikom borcu za prava žena - slavnoj Clari Zetkin.
• D. Marjanović6. ožujka 1945: Kreće operacija "Proljetno buđenje", zadnja vojna operacija nacističke Njemačke - nafta kod Balatona, Crvena armija na Dunavu i neprobojne linije Titovih partizana na jugu
Na današnji dan započela je posljednja vojna operacija nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu, operacija pod nazivom "Proljetno buđenje" (Unternehmen Frühlingserwachen). Odvijala se na prostoru Mađarske te je pokrenuta 6.
• F. Vuković5. ožujak 1946: Svijet se ponovno udaljava, kao i za vrijeme Hladnog rata, no tko je zapravo prvi skovao termin "Željezna zavjesa"? Winston Churchill, Vladko Maček ili Joseph Goebbels?
Jedan od najpoznatijih termina iz vremena Hladnog rata svakako je "Željezna zavjesa". Riječ je o terminu za razdvajanje Zapadnog NATO bloka i Istočnog (Sovjetskog) socijalističkog bloka (gdje su većina zemalja bile članice Varšavskog pakta).
• Antun Roša4. ožujka 1986: Halleyjev komet - fascinantna priča o kometu koji je svojim prolascima utjecao i na političke promjene na Zemlji, vidjet ćete ga, možda, samo 2 puta u životu, a s obzirom kako će biti pozicioniran isplati se dočekati 2061. godinu!
Nešto što izaziva veliku fascinaciju izvan ovog svijeta svakako je Halleyjev komet. Nazvan prema Edmondu Halleyju koji ga je opazio 1682. godine te shvatio kako on nije prošao samo jednom već se "vraća" u periodima između 74 i 79 godina (do te točne tvrdnje Halley je došao tek nekih 20-ak godina kasnije) .
• Marko K.28. veljače 1986: Dan kada je ubijen Olof Palme - Priča o anti-imperijalizmu, švedskom socijalizmu, atentatu i zadnjem velikom ljevičarskom lideru Europe
Za Olofa Palmea s pravom se može reći da je bio posljednji veliki ljevičarski lider Europe - istinski borac za radničku klasu, ali i šampion prava naroda Trećeg svijeta, prijatelj narodnooslobodilačkih revolucija, borac protiv rasizma, ksenofobije i svih vrsta ugnjetavanja, heroj ideala nesvrstanosti i gorljivi kritičar imperijalizma i neo-kolonijalizma, kako Zapadnog, tako i Istočnog. Nakon njegove smrti, atentata 1986.
• Antun Roša27. veljače 1933: Tko je stvarno zapalio Reichstag? O zavjeri i kobnoj noći u kojoj je stvorena nacistička Njemačka
Bio je ponedjeljak, 27. veljače 1933. Prošla su točno 4 tjedna otkako je Adolf Hitler imenovan njemačkim kancelarom.
• F. Vuković26. veljače 1815: Ne može jedna Elba zadržati jednog Napoleona - ugledavši ga, francuski vojnici koji su ga trebali privesti, euforično kliču "Vive l’Empereur!"
Napoleon Bonaparte djelovao je nezaustavljivo u ljeto 1812., ali se tada namjerio na preveliki zalogaj. Pokrenuo je invaziju na Rusiju, inicijalno snažno napredujući, rušeći ruske gradove, ali ga je stigla - kao i druge prije i poslije njega - neumoljiva ruska zima koja je Rusima pomogla slomiti Napoleonovu "Grande Armée".
• F. Vuković25. veljače 1948: Državni udar u Čehoslovačkoj bio je daleko važniji povijesni događaj nego što ga se pamti - Hladni rat učinio je zaista hladnim, doveo je do stvaranja NATO-a, a puno nam govori i o današnjem sukobu između Zapada i Rusije
Još Drugi svjetski rat nije bio ni gotov, a Zapadne zemlje već su bile u popriličnoj panici da bi nakon poraza nacističke Njemačke moglo doći do širenja komunizma s istoka prema ostatku Europe. Tri zemlje konkretno su se smatrale "najugroženijima" - Francuska, Grčka i naročito Italija.
• Antun RošaNa velikoj pučini u potrazi za opovrgnutom simbolikom Ernesta Hemingwaya: "Starac i more" - Tko su zaista Santiago, sabljarka i morski psi? I o čemu ćemo sanjati kad jednog dana napokon damo sve od sebe?
Svake godine u proljeće, još od 1917., američki fakultet novinarstva Columbia dodjeljuje prestižnu Pulitzerovu nagradu za pisanu riječ - utemeljio ju je američki novinar mađarskog podrijetla Joseph Pulitzer.
• Marko K.