
30 godina od "Palestinskog Versaillesa": Nema države, nema mira - što je ostalo? Abbasov autoritarni režim kojeg će jednog dana odnijeti gnjev
Prošlo je 30 godina od Sporazuma iz Osla, ovaj dogovor postignut je kroz tajne pregovore uz posredništvo Norveške, a potpisan je 13. rujna 1993. u Washingtonu, ispred Bijele kuće. Ključni je sporazum kojim se definiraju odnosi između Izraela i PLO-a (Palestinske oslobodilačke organizacije). U ovo vrijeme prije 30 godina na travnjaku Bijele kuće rukovali su se palestinski lider Yasser Arafat i izraelski premijer Yitzhak Rabin u prisustvu američkog predsjednika Billa Clintona. Povijest je stvorena, ili je tako barem izgledalo. Naknadni sporazum, pod nazivom Oslo II, potpisan je u Egiptu 1995.
Time je započeo mirovni proces nakon više desetljeća izraelsko-palestinskog sukoba, a rezolucije UN Vijeća sigurnosti (242 i 338) trebale su osigurati "pravo palestinskog naroda na samoopredjeljenje". Drugim riječima, trebao je ovo biti mirovni proces u kojem će palestinski narod napokon dobiti ono što im je nakon Drugog svjetskog rata oduzeto - palestinsku državu.
Yitzhak Rabin, Bill Clinton i Yasser Arafat, 13.9.1993. ispred Bijele kuće
No, kako i znamo, tri desetljeća su prošla, a od palestinske države nema ništa niti će, kako stvari stoje, biti. Jedino što je zapravo proizašlo iz ovog mirovnog procesa je stvaranje Palestinskog nacionalnog autoriteta (PA), odnosno međunarodno priznate palestinske vlasti koja je zapravo autoritarni režim koji nije održao izbore već 18 godina.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.