Zemlje koje priznaju britansku krunu: Hoće li s kraljicom otići i Commonwealth?
Smrt dugogodišnje britanske kraljice Elizabete II svakako je povijesno važan trenutak za Britaniju i imat će posljedica, ali ne samo na već ionako sve slabije povezano kraljevstvo (Škotska ponovno prijeti referendumom o odcjepljenju) već i na britanski Commonwealth. Podsjetimo, riječ je o političkom udruženju 56 zemalja koje su većinom nekoć bile dio Britanskog Carstva. Riječ je o strukturi koja datira iz prve polovice 20. stoljeća, odnosno od vremena de-kolonizacije Britanskog Carstva.
Zemlje Commonwealth smatraju se slobodnima i jednakima, no na čelu samog Commonwealth nalazi se kralj Charles III nakon što je na toj funkciji desetljećima bila njegova nedavno preminula majka, kraljica Elizabeta II.
15 zemalja Commonwealtha ima Charlesa III za kralja, 36 su republike, a 5 ima na vlasti nekog drugog monarha.
Zemlje članice Commonwealtha nemaju pravnih obveza jedne prema drugima, ali su povezane uporabom engleskog jezika te povijesnim vezama. Postoji i Povelja Commonwealtha u kojoj se navodi kako su članice povezane istim vrednotama kao što su demokracija, ljudska prava, vladavina zakona...
Jasno, samo postojanje Commonwealtha daje na statusu i prestižu Britaniji, no pitanje je koliko još dugo zemlje, većinom bivše britanske kolonije, uopće žele biti dio ove skupine.
Neki stručnjaci smatraju kako će smrt kraljice Elizabete II ubrzati proces udaljavanja od britanske krune, naročito pošto jačaju anti-kolonijalni sentimenti u nekim zemljama koje su nekoć bile pod britanskom vlašću. To se prije svega odnosi na 15 zemalja koje trenutačno smatraju Charlesa III svojim kraljem.
Osim Britanije to su: Antigva i Barbuda, Australija, Bahami, Belize, Kanada, Grenada, Jamajka, Novi Zeland, Papua Nova Gvineja, Sveti Kitts i Nevis, Sveta Lucija, Sveti Vincent i Grenadini, Solomonski Otoci i Tuvalu.
Spomenute zemlje su tzv. krunske zemlje Commonwealtha, odnosno priznaju britansku krunu kao vlastitu.
Ako pak prestanu priznavati britansku krunu to bi značilo da u potpunosti prelaze na sistem republike koji ne priznaje monarha. Jasno, gotovo sve spomenute zemlje de facto već i jesu republike, a lojalnost britanskoj kruni je uvelike ceremonijalna. Ipak, prestanak priznavanja britanske krune percipiralo bi se kao dodatno slabljenje britanske moći i utjecaja.
Republikanski pokreti bili su dosta aktivni još i dok je bila živa kraljica Elizabeta II. Zapravo moglo bi se reći, nije lijepo, ali je tako - da su mnogi "samo čekali" na njenu smrt da bi mogli potegnuti argument za potpunim odvajanjem od britanske krune. Vjerojatno to neće učiniti baš u narednim danima, pošto bi se to smatralo uvredom po Britaniju imajući u vidu da još nije ni pogreb obavljen (održat će se idućeg ponedjeljka). Zapravo najvjerojatnije je da će neke zemlje pričekati koji mjesec ili godinu sa svojim najavama.
Zastave Commonwealtha (izvor: Imago Lifestyle / Dominic Dudley / Guliver Image)
Nakon kraljice Elizabete II, koja je provela sedam desetljeća na vlasti, jednostavno više nema sentimentalne povezanosti s institucijom monarhije, a jako je teško očekivati da bi to nekako mogao u međuvremenu ponovno izgraditi novi britanski kralj Charles III.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.