Ekonomija
Neumoljiva bitka za krunu industrije i tehnologije: Kineski električni automobili spremaju se "preplaviti" zapadna tržišta, možda ih više ni carine ne mogu zaustaviti, a Europa je samu sebe dovela u bezizlaznu situaciju
Jedan od glavnih načina kako se zapadna proizvodnja nosila s kineskom je tvrdnja i opravdana percepcija da je riječ o kvalitetnijem proizvodu unatoč činjenici da je cijena viša. Ta tvrdnja je vrijedila dugi niz godina.
• Kristijan JurišićEuropska nova ovisnost s koje će se puno teže skinuti: Američki LNG plin potiskuje klimatsku osviještenost, guši planove za čistu energiju i dovodi Europu u još dublji vazalni odnos
U godinama prije ruskog napada na Ukrajinu diljem Europe u uzletu je bio pokret koji je paralelno radio na osvještavanju o klimatskim promjenama i zagovarao kraj uporabe fosilnih goriva. Države, čak i one koje uvelike ovise o fosilnim gorivima, čvrsto su stale iza tih ideja najavljujući velike i skorašnje promjene.
• Antun RošaVelike ekonomske ambicije Pekinga: Može li transformacija razvojnog modela spasiti Kinu od sudbine japanskih "izgubljenih desetljeća"?
Već dugo vremena se priča o kineskom ekonomskom usporavanju, a neki čak smatraju da je to neminovno, možda čak i dobro za Kinu dugoročno, no, Peking se definitivno ne bi složio s time, a premijer Li Qiang danas je objavio ambiciozan plan za ekonomski rast od oko 5%. Pritom je obećao da će doći do "transformacije razvojnog modela" Kine te kako rizik kineskoj ekonomiji neće predstavljati bankrotirane velike građevinske kompanije.
• Kristijan JurišićVelika kripto analiza: Zašto Bitcoin tako naglo raste? Sve o povijesnom IV. "prepolavljanju" BTC-a i zašto bi ovaj događaj mogao višestruko povećati vrijednost ove i drugih kriptovaluta?
Opet je taj dio godine... ili desetljeća? Teško je reći, ali stiglo je vrijeme kad je ponovno Bitcoin u velikom fokusu.
• Kristijan JurišićAnksioznost na vrhu piramide: Što se krije iza sve češćih poziva ekstremno bogatih da ih se hitno počne snažnije oporezivati?
Poznato je da ekstremno bogati vole sakrivati svoje bogatstvo kako na isto ne bi plaćali poreze. Zato diljem svijeta postoje porezne oaze i razne sheme kako najbogatiji ne bi platili ni približno u porezima koliko u postotku plaćaju oni puno siromašniji od njih.
• Kristijan JurišićPutem stagnacije ili tržišne liberalizacije: Promjenama koje se događaju u kineskoj ekonomiji morat će se prilagoditi cijeli svijet
Nešto se događa s kineskom ekonomijom i na samom kraju 2023. potrebno je detaljnije se osvrnuti na te procese jer će isti bez dvojbe imati globalni utjecaj. Naime, kineska ekonomija je već neko vrijeme glavni faktor globalnog ekonomskog rasta.
• Antun RošaAmerički "shutdown": Što je to? Kakve veze ima Ukrajina s time? Zašto donji i gornji dom Kongresa igraju "ping pong"? Koliko dugo bi obustava rada trebala trajati da se stvarno osjeti? I što ako se vojska pobuni?
Izgleda da se svake godine u ovo doba ponavlja jedna te ista priča - prijeti američki državni "shutdown". Ova godina nije iznimka. O čemu se radi?
• Kristijan JurišićNaizgled "sigurno" tržište: Zašto cijene nekretnina u Njemačkoj tako naglo padaju i što to znači za ostatak Europe?
Cijene nekretnina su poprilično aktualna tema, kao što je i uvijek slučaj u vrijeme visoke inflacije. Naime, oni s poprilično novca u strahu su da će im inflacija "pojesti" vrijednost novca (i hoće) ako ga na vrijeme negdje pametno ne investiraju.
• Kristijan JurišićStežu se remeni, tresu se krune: Što se to događa u Švedskoj i zašto odjednom svi žele njihove polovne automobile?
Švedska je jedna od većih europskih ekonomija. BDP im je oko 585 milijardi eura, to je negdje u rangu Belgije i Irske. Švedska ima oko 10.
• Kristijan JurišićEkonomska analiza: Je li Kina zaista u tako ozbiljnim problemima kao što se tvrdi? I hoće li završiti u deflaciji, čudnoj situaciji potpuno obrnutoj našoj
Pojavio se novi konsenzus među mnogim ekonomistima, novinarima i drugim analitičarima u vezi s trenutnim usporavanjem kineskog gospodarstva. Njihova tvrdnja je da posrnuća Kine u proljeće 2023. najavljuju mnogo ozbiljniji dugoročni problem koji proizlazi iz pogrešnog, kontroliranog od strane Komunističke partije, kreiranja politike kao odgovor na COVID i njegove posljedice, s vjerojatnim negativnim posljedicama za globalno gospodarstvo.
• Kristijan JurišićLokomotiva Europe na ljudski pogon: Kako Njemačka otima Poljskoj najvrjedniji resurs - ukrajinske izbjeglice
Kada je zadnji put Njemačku uhvatila panika da će joj ponestati radnika, a sve brojke ukazivale su na to, tadašnja kancelarka Angela Merkel i njena administracija osmislili su strategiju dovođenja migranata iz raznih dijelova svijeta, mahom iz siromašnih zemalja Afrike, Bliskog istoka i Azije, u sklopu tzv. "politike otvorenih vrata".
• F. VukovićUpad u strateške nacionalne interese: Kako je Saudijska Arabija postala većinski vlasnik Telefonice, španjolskog nacionalnog teleoperatera i jedne od najvećih telekomunikacijskih kompanija na svijetu
Saudijska Arabija je bogata zemlja, jako bogata zemlja, a svoj novac, koji se uvelike gomila od prodaje nafte, očito moraju negdje uložiti. Zašto ne u vlastitu zemlju? Jer Saudijska Arabija, unatoč velikom bogatstvu s kojim raspolaže, i dalje je zemlja gdje milijuni žive u siromaštvu, u sirotinjskim naseljima, odnosno slumovima oko velikih gradova.
• F. VukovićBitka za Europu: Kina osvaja njemačka tehnološka tržišta, a Berlin je već odabrao krivi način borbe
Dobro znamo što za Europu znači Njemačka. Ona je i dalje ekonomska lokomotiva kontinenta, a "njemački proizvod" ima onaj poseban status kvalitete, povjerenja, u brojnim sektorima pa tako i u visokoj tehnologiji.
• Antun RošaGuranje jedne cijele industrije natrag na financijsku marginu: Želi li SAD potpuno uništiti kriptovalute?
Investitori koji se već neko vrijeme bave kriptovalutama znaju da to može biti vrlo stresan "hobi". Usponi i padovi dio su iskustva i izgradnje izdržljivosti, no ovo što se događa zadnjih dana je nešto ipak drugačije.
• Kristijan JurišićUsporavanje i uzdizanje na samo jednom planetu: Zašto će globalna ekonomija nakon Kine za opstanak ovisiti o Africi, ne o Indiji?
Globalna ekonomija ima jedan vrlo nezgodan strukturalni problem koji malo tko od vodećih ekonomista želi adresirati jer bi to značilo bavljenje s temeljenim problemima kapitalističkog sustava kao takvog. Naime, moderna globalna ekonomija ovisna je o rastu.
• Kristijan JurišićOvog tjedna će ili ekonomija srušiti Erdogana ili će on nju odvesti prema dramatičnim novim horizontima koje turski narod neće moći izdržati, ali će morati
Ovo bi mogao biti zadnji tjedan dugogodišnje Erdoganove vladavine u Turskoj. Ovog vikenda, 14. svibnja, u nedjelju, održavaju se parlamentarni i predsjednički izbori.
• Kristijan JurišićPolitički igrokaz ili stvarna opasnost od "datuma-X": Je li Amerika pred financijskom katastrofom?
Američka ministrica financija Janet Yellen upozorila je da bi neuspjeh po pitanju podizanja gornje granice američkog zaduženja mogao imati "strašne posljedice". Naime, bez sporazuma o povećanju zaduženja američka savezna Vlada mogla bi ostati bez novca već do početka lipnja.
• Kristijan JurišićBankarska katastrofa se nastavlja: Unatoč naporima od 30 milijardi USD propao je First Republic - ovo je druga najveća propast banke u povijesti Amerike, a sad više nitko nije siguran
SAD upravo potresa druga najveća propast banke u povijesti (nakon propasti banke Lehman Brothers 2008. godine). Američka banka First Republic posrnula je te ju je odmah preuzeo JPMorgan Chase.
• Kristijan JurišićFinancijska analiza: Opasna bankarska kriza je već završena? Ili će tek eskalirati? Brojke ukazuju na to da je ovo samo kraće zatišje kupljeno velikim valovima likvidnosti
Azijska tržišta dionica zabilježila su skok tijekom današnjeg dana... Baš kao i ključni indeksi na Wall Streetu tijekom jučerašnjeg dana. Što bi to značilo?
• Kristijan JurišićTresu se europske bankarske planine i "sistemski važne financijske institucije": Je li Deutsche Bank novi Credit Suisse? Hoće li početi propadati i "preveliki da bi propali"?
Bankarska kriza još nije gotova. Dionice njemačke Deutsche Bank dosta su pale tijekom današnjeg dana dok se i dalje širi strah kod investitora po pitanju stabilnosti europskih banaka. Podsjetimo, kriza je počela u Americi s propašću banke Silicon Valley.
• Kristijan JurišićPreuzimanje koje potresa svijet: Švicarska izdvaja 260 milijardi franaka, trećinu svog BDP-a, za proces spašavanja Credit Suissea i integraciju u UBS... pritom se naglavačke okrenula i investicijska paradigma - dioničari sigurni, obvezničari gube
Priča oko posrnule banke Credit Suisse postaje sve intrigantnija te otkriva pozadinske poteze koji će dodatno narušiti već ionako narušeni imidž bankarskog sektora koji se zadnjih dana nalazi u velikim problemima s obje strane Atlantika. Naime, kako otkrivaju upućeni izvori u razgovoru za novinsku agenciju Reuters, dok je švicarska centralna banka javno tvrdila da je situacija s Credit Suisse stabilna, iza zatvorenih vrata već su trajali intenzivni pregovori po pitanju spašavanja druge najveće banke u Švicarskoj.
• Kristijan JurišićBankarska kriza i nova panika na burzama: Credit Suisse dionice strmoglavile su se nakon objave da ih preuzima UBS grupacija, širi se strah od novih posrnuća, novac bježi u zlato, ali i u Bitcoin
Bankovne dionice i obveznice strmoglavo su pale jutros nakon što je UBS grupa sklopila sporazum za preuzimanje, uz državnu potporu, posrnule banke Credit Suisse Group AG. Dogovor je orkestriran s namjerom vraćanja povjerenja u pogođeni sektor, no, sudeći prema stanju na burzama, povjerenja nema previše.
• advance.hrJučer SVB, danas Credit Suisse: Počelo je veliko razotkrivanje banaka - gubici bi mogli biti kolosalni, a običnim ljudima prijeti dvostruki udarac bailouta i inflacije
Rusi ruše američke dronove iznad Crnog mora... I to nije udarna vijest dana, a ako nije onda to znači da se nešto još puno opasnije upravo događa u svijetu u kojem živimo. Opasnije od bliskih susreta dvije najveće nuklearne vojne sile koje se trenutačno nalaze u najgorim odnosima još od vremena Hladnog rata?
• Kristijan JurišićKrive prognoze dolaze na naplatu zajedno s velikom bankarskom panikom: Analiza - Kako je točno propao SVB i hoće li povući svijet sa sobom?
Prije nekoliko dana (u petak) propala je američka banka SVB (Silicon Valley Bank). Već smo pisali o tome "jutro nakon", a sada ćemo se dublje osvrnuti na detalje. Kako se i očekivalo, propast SVB-a izazvala je poprilično nervozu diljem SAD-a pa i globalno.
• Kristijan JurišićUpravo je propala Silicon Valley Bank, najveća američka banka još od sloma 2008. godine: Što se dogodilo? Je li ovo početak novog kaosa koji će se osjetiti globalno? Jesu li potezi FED-a uzrok? Zašto pada i kripto-tržište?
SVB Financial Group postala je najveća američka banka koja je propala još od financijske krize 2008. godine. Njezin jučerašnji iznenadni kolaps uzdrmao je globalna tržišta, a kompanije i pojedinci su potencijalno izgubili milijarde USD.
• Kristijan Jurišić