X
VELIKA AKCIJA: Od ljeta do ljeta - 1 godina pretplate za  75 €  50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Ekonomija

pretraživanje - pokretanje
napredna pretraga
Samo egzaktan termin: Datum od: do: Traži u: Sortiraj prema:
Pronađeno tekstova:

DOGE, smrtonosni neprijatelj birokracije: Trump i Musk djeluju brzo, jedan otvara vrata, drugi ruši sve pred sobom - USAID i FEMA samo su početak, na udaru su svi koji se hrane poreznim novcem, od privatnika, propagande pa sve do NATO-a

Kako i znamo, Elon Musk postavljen je na čelo novoosnovanog Odjela za državnu učinkovitost (Department of Government Efficiency – DOGE) u administraciji predsjednika Donalda Trumpa. Iako su neki inicijalno tvrdili da je riječ o simboličnom ministarstvu, možda zahvali za doprinos Trumpovoj kampanju, u stvarnosti Musk je preuzeo možda i najteži novi resor jer ulazi u bitku s najvećim neprijateljem države, svake države, nabujalom birokracijom.

Bojkot trgovina se širi: Otpor prerasta u regionalni fenomen, budi se svijest građana koji su predugo bili samo pasivni sudionici u duboko nepravednoj ekonomiji, ali za stvarnu promjenu moraju ustrajati - svaki dan, čak i sat ove akcije sad je bitan

Ono što je započelo kao lokalni izraz nezadovoljstva sada poprima oblik širokog građanskog pokreta. Bojkot supermarketa, prvotno pokrenut u Hrvatskoj zbog nezadovoljstva rastom cijena i trgovačkim maržama, ubrzo se proširio na Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Srbiju i Sjevernu Makedoniju.

Građani Hrvatske napokon uvode "potrošačku kaznu": Analiza - može li jednodnevni bojkot trgovina postati stvarna prijetnja visokim cijenama?

Za sutra je najavljen bojkot svih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj, inicijativa je to koja je potekla s društvenih mreža, a u rekordnom roku zaživjela je kao potencijalni masovni pokret (koliko masovan, vidjet ćemo sutra). Sve je počelo s frustracijama građana zbog višegodišnjih poskupljenja i osjećaja da su prepušteni na milost i nemilost trgovačkih lanaca.

Analiza - industrija kriptovaluta upravo polijeće: Bitcoin, Dogecoin i druge kriptovalute su eksplozivno narasle, pogoni ih velika transformacija Trumpa kojoj je kumovao Musk, a ovo je tek početak?

Svako ima određenu, najčešće snažnu, reakciju na pobjedu Donalda Trumpa. Jedni su u panici jer misle da je to "početak kraja američke demokracije" (iako nakon glatkih izbora polako se ti glasovi utišavaju), drugi se nadaju da će Trump biti neko čarobno rješenje koje će eliminirati sve svjetske probleme i spriječiti globalni rat.

Analiza - veliki šok na burzama od Japana do SAD-a: Dionice, AI čipovi, kriptovalute... Zašto odjednom sve naglo pada? Strah zbog brojki i geopolitike je eskalirao, ali tu je i "carry trade" praksa koja je zakuhala ovo stanje

Nešto se opako događa s ekonomijom - japanski glavni burzovni indeks, Nikkei, potonuo je za 12% što je najveći pad još od 1987. Takav potres neminovno se osjeća diljem svijeta, ali nije jedini. Vrijednosti brojnih američkih dionica dočekale su početak novog tjedna trgovanja u znatnom padu, a problemi se nastavljaju i u Europi te dalje diljem Azije.

Opscene razine bogatstva i totalna dominacija elite od 1%: U prošlom desetljeću superbogati spremili su u džepove 40 bilijuna USD, a porezi prema njima su na povijesno niskim razinama

Unatoč ogromnim prihodima porezi na bogate su pali na "povijesno niske razine", navodi nevladina organizacija Oxfam koja je kreirana još 1942. godine te se od onda bori protiv globalnog siromaštva, a postala je poznata po svojim opsežnim izvješćima u kojima se dokumentira sve veći jaz između bogatih i siromašnih u svijetu.

advance.hr

Kineski električni prodor u Europu nemoguće je zaustaviti: I nakon uvođenja novih EU carina na kineska električna vozila ona u Europi ostvaruju veći profit nego kad se prodaju u Kini

Kineska električna vozila predstavljaju sve veći izazov zapadnim proizvođačima kao što je američka kompanija Tesla, ali i manjim proizvođačima u Europskoj uniji. No, zbog činjenica da američke i europske kompanije također izvoze i u Kinu, ova "poplava" kineskih električnih vozila u Europi zapravo još i puno više brine samu EU koja, svakako i iz političkih razloga, želi obuzdati kineski prodor.

advance.hr

Era velike zarade na kineskom tržištu zauvijek je završena: Uloge su se obrnule - Kina sad kreće u veliki pohod na strano tržište, zemlje Europe će se braniti, ali Njemačka ne može jer su je njeni gospodarski interesi doveli u nemoguću situaciju

Sredinom prošlog mjeseca njemački kancelar Olaf Scholz posjetio je Peking i sastao se s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. Za svakog zapadnog lidera drugog ranga (što Njemačka i jest u geopolitičkom smislu) to bi bio izazovan posjet, a za Scholza pogotovo.

Europska nova ovisnost s koje će se puno teže skinuti: Američki LNG plin potiskuje klimatsku osviještenost, guši planove za čistu energiju i dovodi Europu u još dublji vazalni odnos

U godinama prije ruskog napada na Ukrajinu diljem Europe u uzletu je bio pokret koji je paralelno radio na osvještavanju o klimatskim promjenama i zagovarao kraj uporabe fosilnih goriva. Države, čak i one koje uvelike ovise o fosilnim gorivima, čvrsto su stale iza tih ideja najavljujući velike i skorašnje promjene.

Velike ekonomske ambicije Pekinga: Može li transformacija razvojnog modela spasiti Kinu od sudbine japanskih "izgubljenih desetljeća"?

Već dugo vremena se priča o kineskom ekonomskom usporavanju, a neki čak smatraju da je to neminovno, možda čak i dobro za Kinu dugoročno, no, Peking se definitivno ne bi složio s time, a premijer Li Qiang danas je objavio ambiciozan plan za ekonomski rast od oko 5%. Pritom je obećao da će doći do "transformacije razvojnog modela" Kine te kako rizik kineskoj ekonomiji neće predstavljati bankrotirane velike građevinske kompanije.

Ekonomska analiza: Je li Kina zaista u tako ozbiljnim problemima kao što se tvrdi? I hoće li završiti u deflaciji, čudnoj situaciji potpuno obrnutoj našoj

Pojavio se novi konsenzus među mnogim ekonomistima, novinarima i drugim analitičarima u vezi s trenutnim usporavanjem kineskog gospodarstva. Njihova tvrdnja je da posrnuća Kine u proljeće 2023. najavljuju mnogo ozbiljniji dugoročni problem koji proizlazi iz pogrešnog, kontroliranog od strane Komunističke partije, kreiranja politike kao odgovor na COVID i njegove posljedice, s vjerojatnim negativnim posljedicama za globalno gospodarstvo.

Upad u strateške nacionalne interese: Kako je Saudijska Arabija postala većinski vlasnik Telefonice, španjolskog nacionalnog teleoperatera i jedne od najvećih telekomunikacijskih kompanija na svijetu

Saudijska Arabija je bogata zemlja, jako bogata zemlja, a svoj novac, koji se uvelike gomila od prodaje nafte, očito moraju negdje uložiti. Zašto ne u vlastitu zemlju? Jer Saudijska Arabija, unatoč velikom bogatstvu s kojim raspolaže, i dalje je zemlja gdje milijuni žive u siromaštvu, u sirotinjskim naseljima, odnosno slumovima oko velikih gradova.

Kraj