
Ekonomska analiza: Je li Kina zaista u tako ozbiljnim problemima kao što se tvrdi? I hoće li završiti u deflaciji, čudnoj situaciji potpuno obrnutoj našoj
Pojavio se novi konsenzus među mnogim ekonomistima, novinarima i drugim analitičarima u vezi s trenutnim usporavanjem kineskog gospodarstva. Njihova tvrdnja je da posrnuća Kine u proljeće 2023. najavljuju mnogo ozbiljniji dugoročni problem koji proizlazi iz pogrešnog, kontroliranog od strane Komunističke partije, kreiranja politike kao odgovor na COVID i njegove posljedice, s vjerojatnim negativnim posljedicama za globalno gospodarstvo. Dakako, bilo bi pomalo čudno da Zapad pozdravlja ekonomske odluke "komunističke partije", iako znamo da je bilo i takvih situacija, a i da KPK nije više baš tipično komunistička, odnosno transformirala se u "komunističku partiju s kineskim karakteristikama", kako oni to vole reći.
Ali danas ćemo se baviti ekonomijom i sve češćim tvrdnjama da je kineska ekonomija u ozbiljnim problemima. Vidjet ćemo da je ta široko popularna procjena vjerojatno preuranjena, a možda i posve pogrešna.
Nema sumnje da se Kina suočava s mnogim strukturnim i drugim izazovima: padom produktivnosti, sve manjom radnom snagom (da, čak i najmnogoljudnija zemlja svijeta ima tih problema!), ograničenjima prijenosa tehnologije koja nameće SAD i druge zemlje, kontinuiranom korekcijom mjehura nekretnina, povećanom nezaposlenošću među mlađim radnicima i vodstvom koje čini se da daje prednost stranačkoj kontroli i nacionalnoj sigurnosti nad gospodarskim rastom. Svi ovi izazovi znače da se kineski rast neće vratiti ni približno blistavom tempu iz perioda 1980. do 2010., kada je godišnji rast u prosjeku iznosio blizu 10%.
Stopa nezaposlenosti u Kini relativno je stabilna (no nezaposlenost brže raste među mladima)
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.