Bitka za Europu: Kina osvaja njemačka tehnološka tržišta, a Berlin je već odabrao krivi način borbe
Dobro znamo što za Europu znači Njemačka. Ona je i dalje ekonomska lokomotiva kontinenta, a "njemački proizvod" ima onaj poseban status kvalitete, povjerenja, u brojnim sektorima pa tako i u visokoj tehnologiji. No, izazovi po Njemačku dolaze i to ne nužno s druge strane Atlantika već iz Kine. Njemački proizvođači osjećaju sve veći pritisak na domaćem EU tržištu od strane kineskih rivala, a naročito u području napredne industrijske robe gdje je Njemačka predvodnik.
Studija koju je proveo IW, gospodarski think-tank poslodavaca, otkrila je da je u nekim sektorima kineski udio uvoza u Europsku uniju u samo dvije godine, od 2020. do 2022., porastao isto kao i u cijelom prethodnom desetljeću! To su jako velike brojke koje mogu predstavljati ozbiljan izazov njemačkom gospodarstvu.
Nadalje, nakon godina rasta, njemačko gospodarstvo ušlo je u recesiju u svibnju jer su njihovi najveći izvoznici bili pogođeni problemima u opskrbnom lancu, inflacijom i sve većim troškovima energije nakon ruske invazije na Ukrajinu.
"Ovi nalazi uzrokuju zabrinutost s obzirom na izazove energetskih promjena i probleme s njemačkom konkurentnošću", rekao je istraživač IW-a, Juergen Matthes.
Među izazovima koje je studija navela bila je uloga koju su imale kineske državne subvencije u mnogim sektorima u kojima su kineske tvrtke zauzimale sve veći udio na tržištu EU, a dok su visoki troškovi energije u Njemačkoj nakon gubitka ruskog plina slabili energetski intenzivne sektore, poput recimo kemikalija.
Visoki troškovi energije također su kočili izvoz automobila u vrijeme kada su kineski proizvođači električnih vozila počeli osvajati europsko tržište.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.