Kristijan Jurišić

"Plavi dolar" i njegovo crno tržište pod direktnim blagoslovom države: Inflacija u Argentini stvorila je nešto još neviđeno... bizarnu svakodnevnicu i euforiju po dolasku
Kad govorimo o svijetu valuta u istom postoji naizgled bezbroj manjih i većih "znanja" koja mogu itekako utjecati na količinu financijske imovine koju imate u svom džepu! Svi smo upoznati s mešetarenjem na burzama, s dionicama, kripto-valutama, obveznicama...
• Kristijan JurišićGrč na burzama: Što se to događa s dionicom Tesle? Zašto svi paničare zbog Kine? I gdje je tradicionalni "Oporavak Djeda Mraza"?
Situacija na burzama nije dobra... a ovo je onaj trenutak u godini kad bi trebala biti. Naime, postoji nešto što se u investicijskom svijetu naziva "Santa Claus rally" (Oporavak Djeda Mraza), odnosno riječ o kalendarski induciranom optimizmu koji se često vidi na vrijednosti dionica pred sam kraj godine.
• Kristijan JurišićPriča o najvažnijoj kompaniji našeg vremena za koju mnogi nisu ni čuli: Proizvodi najkompleksnije uređaje koje je ljudska vrsta ikad stvorila, 7 modula sjedinjuje se u litografski stroj na jugu Nizozemske iz kojeg izlazi sva moderna civilizacija
Iako je rat u Ukrajini svakako najveća i najdominantnija tema godine, svakako nije jedina koja će odrediti blisku budućnost svijeta. Jedna od tema koja u pozadini postaje sve važnija, svakako s razlogom, su poluvodiči i njihova dostupnost.
• Kristijan JurišićNaftna analiza: Ograničenje cijene po barelu stupilo je na snagu - jesu li se EU i G7 preračunali? Ima li Zapad zaista monopol na naftne osiguravajuće kuće? Slijedi li globalni poremećaj ako Rusija sad ne bude reagirala onako kako su očekivali?
Danas su stupile na snagu nove mjere koje su donijele EU, G7 i Australija po pitanju kupovanja ruske nafte, odnosno na snagu stupa ograničenje cijene barela ruske nafte na 60 USD. To je iznos oko kojeg su se dogovorili nakon poprilično dugačkih pregovora koji su trajali između EU članica.
• Kristijan JurišićDok on govori financijskom svijetu zastaje dah: Što je odlučio šef američkog FED-a? I kako to da se inflacija u SAD-u smanjuje dobro, u eurozoni slabo, a u Hrvatskoj nikako?
Cijeli svijet financija s velikom strepnjom čeka svaku izjavu i govor jednog čovjeka. On je dakako šef američke centralne banke, odnosno američkog FED-a, Jerome Powell. Zašto svima "zastane dah" kad on progovori?
• Kristijan JurišićDilema i posljedice ograničavanja cijene ruske nafte: Zašto se EU koleba? Kad je rok? Što ako stave prenisku, a što ako previsoku cijenu? Tko vuče na koju stranu? Koliko Ruse uopće košta 1 barel nafte? Zašto Indiji prodaju jeftino?
Ograničiti cijenu po kojoj se kupuje ruska nfta - to je nešto što EU upravo nastoji implementirati, ali nije lako. Zašto nije? I što to uopće znači "ograničiti cijenu"?
• Kristijan JurišićKripto-kriza trese svijet: Kako je posrnuo FTX? Zašto ga moćni Binance neće spašavati i hoće li srušiti cijelo tržište kriptovaluta? Pričo o mladim milijarderima koji su dizali koncept zajedno, ali rivalstvo je prevladalo
Ulagači u kriptovalute ovu godinu će bez sumnje pamtiti kao period koji je do krajnjih granica testirao njihovu psihološku izdržljivost. Kažu da je to esencijalna vještina svakog uspješnog investitora, bez obzira u što se upustio, no čak i veterani s puno "bitaka" iza sebe možda su se do sad poljuljali - i to baš zadnjih dana jer ova priča s FTX-om došla je iznenada i ruši sve pred sobom kao kule od karata.
• Kristijan JurišićInflacija u eurozoni probila je dvoznamenkastu psihološku granicu: Što sad? Od ECB-a se očekuje "jumbo skok" kamatne stope iako će to biti udar na vlasnike kredita, uključujući i one kojima banke (štiteći sebe) sad nude fiksnu kamatnu stopu
Danas su stigle brojke za mjesec rujan po pitanju inflacije u eurozoni. Nisu dobre - opet su probijene prognoze. Podsjetimo, inflacija u zoni zajedničke valute Europske unije u kolovozu je iznosila 9.
• Kristijan JurišićEkonomska analiza : Zašto je naglo pala britanska funta? Kako su vlasti odlučile pokrenuti riskantan porezni eksperiment i zašto cijene energije u Europi sad teoretski mogu i beskonačno rasti?
Ovaj financijski tjedan započeo je burno - britanska funta, dugi niz godina iznimno jaka valuta, jučer je pala na povijesno niske razine. Naime, u jednom trenutku tijekom noći (odnosno za vrijeme trgovanja na azijskom tržištu), 1 funta iznosila je svega 1.
• Kristijan JurišićEksplozija cijene kruha u Europi: "Osovina" Baltik-Jadran postaje linija gladi?
Prethodni mjesec, kako se i očekivalo, nije donio dobre financijske pokazatelje po Europu. Inflacija raste već godinu dana iz mjeseca u mjesec, a u kolovozu je dosegla 9.1%.
• Kristijan Jurišić"Ne računajte na nas, ni za naftu ni za plin": Zašto američke energetske kompanije, koje leže na velikim zalihama, ne žele pomoći Europi u njenom najtežem trenutku?
Energija je skupa, to u Europi već svi osjećaju, ali u situaciji duboke krize Europa je spremna plaćati i velike cijene samo da se domogne dovoljno nafte i plina, no, pitanje je otkud? Što ako jednostavno ne bude energenata na tržištu?
• Kristijan JurišićEkonomska analiza "woke kapitalizma": Zašto su korporacije odjednom toliko zabrinute za marginalizirane skupine? S kojim ciljem pokreću poteze za koje znaju da će otuđiti njihovo ciljano tržište? I kako im se to isplati?
Korporacije i kompanije, po sili zakona, imaju za cilj zarađivati novac. Čak i ako ste mali poduzetnik dobro znate da vam sistem dozvoljava da "na firmu" kupujete isključivo ono što možete na ovaj ili onaj način pravdati kao nešto što će ići prema poslovnom uspjehu, odnosno profitu.
• Kristijan JurišićEU bumerang: Rusija povećava plaće i mirovine, inflacija pada već mjesecima, nezaposlenost je na rekordno niskoj razini, Putinova popularnost prema neovisnim izvorima iznosi čak 83% dok Europu čeka najhladnija zima
Jesu li EU sankcije uvedene Rusiji nakon početka ruske invazije na Ukrajinu bile dobro isplanirani potez ili stihijska reakcija na nešto što se mjesecima očekivalo? A ako se mjesecima očekivalo (jer napetosti i mogućnost izbijanja rata traju još od jeseni prošle godine) onda to znači da je bilo i dovoljno vremena da se napravi opširna analiza sa svim prednostima i manama takvog poteza.
• Kristijan JurišićStigli su inflacijski podaci za kolovoz - EU ne stoji dobro, naročito u usporedbi s drugom stranom Atlantika, znači li to da će kamatne stope još agresivnije rasti? A s njima dolazi i dublja recesija
Tijekom zadnja dva dana cijena nafte pala je za gotovo 8%, a sada već imamo tri uzastopna mjeseca pada cijene nafte. No, kako smo već i pisali ranije, ovaj razvoj događaja nažalost ne sugerira popuštanje krize već strah od njenog jačanja, odnosno nadolazeće recesije.
• Kristijan JurišićZašto Kina i dalje uvodi stroge lockdown mjere? Ekonomska i društvena pozadina borbe s virusom
Južni kineski grad Shenzhen najveće je tržište elektronike na svijetu, a od ponedjeljka grad i okolica su suspendirani. Zašto? Zbog pojave slučajeva zaraze virusom Covid-19.
• Kristijan JurišićNanometri globalnih sila: Nijedna zemlja svijeta nikad nije uspjela razviti potpuni domaći opskrbni lanac čipova, može li Kina biti prva?
Kada govorimo o ekonomiji velikih država obično imamo situaciju da nijedna zemlja nema "sve što joj treba", odnosno zato i postoji uvoz i izvoz. Čak i najveće i najnaprednije ekonomije svijeta uvelike su ovisne o uvozu što pak znači da moraju ovisiti o drugim zemljama.
• Kristijan JurišićRecesija s predumišljajem: Kako su centralne banke, koristeći se nabujalom inflacijom, odlučile još jednom potopiti radničku klasu da bi znatno povećale imovinu super-bogatih?
Je li moguće riješiti problem inflacije bez upadanja u recesiju? Globalni šefovi financija misle da nije, odnosno recesija sad već postaje neminovna i stići će još i brže podizanjem kamatnih stopa centralnih banaka.
• Kristijan JurišićZatvoreni plinski krug koji će Europu skupo koštati: Kina plina već ima previše, jer ga nabavlja sve više i iz Rusije, a sada će ga prodavati Europi koja zbog panike ni ne pita za cijenu
Europa sa sve većim strahom iščekuje nadolazeću zimu zbog neizvjesnosti oko opskrbe energentima, naročito ako Rusija potpuno obustavi isporuku plina (što je svakako moguće). No, jedan akter sad priskače u pomoć Europi, možda čak i pomalo neočekivani akter - Kina.
• Kristijan JurišićŠto je to "zatvorenička dilema"? O paradoksu kojim je prožeta moderna ekonomija, a oni koji ga ne poznaju uvijek će završiti u najgorem mogućem scenariju!
Moderna ekonomija, osim što ima tendenciju brzo postati komplicirana gdje god da "zagrebemo", puna je i raznih paradoksa koji dodatno uzrokuje komplikacije. Jedan od tih paradoksa, na koji ćemo se danas osvrnuti, zove se popularno "zatvorenička dilema".
• Kristijan JurišićAdam Smith, "Otac kapitalizma", bio je zapravo poprilično čudan lik
Adam Smith, slavni škotski ekonomist iz 18. stoljeća, danas ga se naziva "Ocem kapitalizma", pa čak i "Ocem ekonomije". Njegovo najpoznatije djelo svakako je "Istraživanje prirode i uzroka bogatstva naroda" (često se koristi samo skraćeni naziv "Bogatstvo naroda"), bio je to njegov magnum opus, ali i prvo djelo koje se smatra modernom ekonomijom.
• Kristijan JurišićMaksimalno pojednostavljeno: Što je to točno "Ethereum spajanje" i zašto se najavljuje kao jedan od najvećih trenutaka u povijesti kriptovaluta?
Na pomolu je nešto veliko u kripto-svijetu, nešto što neki već sada najavljuju kao možda najveći događaj još od osnutka Bitcoina. O čemu se radi? U pripremi, odnosno u završnoj fazi je tzv.
• Kristijan JurišićKinesko naglo ekonomsko usporavanje: Što se dogodilo? Kako se to odražava na svijet? I je li kineska "Made in China 2025" strategija zapravo planski prihvatila usporavanje (ali ipak ne ovoliko)?
Već se neko vrijeme priča o kineskom ekonomskom usporavanju, no upravo objavljene brojke za prethodni mjesec srpanj pokazuju veći pad od očekivanja. Nekoliko faktora utječe na to. Prvi je svakako kineska politika "nula covida", odnosno uvođenje lockdowna gdje god se pojavi neko veće izbijanje virusa Covid-19.
• Kristijan JurišićEuropski inflacijski vrh: Kako se Estonija nosi s 22.8%? Zašto je pak u Francuskoj inflacija "ugodnih" 6.1%? Što uzrokuje te znatne razlike između europskih zemalja?
Mnogo puta smo pisali o tome kako inflacija utječe na sve aspekte ekonomije, ali i ljudskog života. Danas, kad raste iz mjeseca u mjesec, to i direktno osjećamo svaki put kad malo više obratimo pažnju na naše račune u trgovini (postaje teško ne obraćati!
• Kristijan JurišićNovi podaci i oprezni optimizam: Nazire li se vrhunac inflacije? SAD zabilježio pad, ali situacija u EU se ne poboljšava, naročito ne u zemljama bivše SFRJ
Nakon više mjeseci vijesti koje šire nervozu na tržištu i nagovještavaju tešku nadolazeću recesiju, napokon malo optimističnih. Stigli su podaci za inflaciju u SAD-u i nisu tako strašni kako se očekivalo.
• Kristijan Jurišić"Zelene petoljetke" Dalekog istoka: Kako Kina, znatno brže od Europe i Amerike, ostvaruje svoju energetsku revoluciju
Europa je suočena s dilemom. Tranzicija prema obnovljivim izvorima energije već je godinama u planu, ali će sada morati biti odgođena zbog rata u Ukrajini, odnosno zbog europskih sankcija koje su joj se vratile poput bumeranga.
• Kristijan Jurišić