Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

F. Vukovć

pretraživanje - pokretanje
napredna pretraga
Samo egzaktan termin: Datum od: do: Traži u: Sortiraj prema:
Pronađeno tekstova:

Stražar u Baltičkom moru: Gotland

Izbijanjem rata u Ukrajini nedvojbeno će doći do velikih promjena u sigurnosnoj strukturi Europe, a najdirektniji primjer toga je potencijalno (vrlo izvjesno) priključenje Švedske i Finske NATO paktu. Ali Europa je već godinama u nekakvom pred-militarizacijskom stanju.

Peking je s razlogom nervozan: Naftovod i plinovod kroz Mjanmar od esencijalne su važnosti za energetsku politiku Kine - alternativa je opasni Malajski prolaz, ali gnjevni prosvjednici spremaju ih se "zapaliti"

Gdje Kina stoji po pitanju vojnog udara koji je početkom prošlog mjeseca izveden u Mjanmaru teško je reći, pogotovo uzimajući u obzir povijest odnosa ovih dvaju susjednih država. Činjenica jest da je Kina imala relativno dobre odnose s Mjanmarom (dok se zemlja još zvala Burma) tijekom više desetljeća vladavine vojne hunte, no u isto vrijeme do određenog dodatnog zbližavanja (naročito u ekonomskom smislu) došlo je i za vrijeme demokratske vlasti u Mjanmaru, odnosno tijekom godina dok je na vlasti bila liderica Aung San Suu Kyi (koja je, kao i drugi visoki dužnosnici, sada u kućnom pritvoru).

Kraj