Poljaci i Ukrajinci: Priča o dva naroda koji su činili sve da ovi drugi nestanu - od borbi nakon pada velikih carstava, zatiranja identiteta u međuratnom razdoblju, do zastrašujućeg masakra Poljaka od strane ukrajinskih nacionalista
Osvrćući se na aktualnosti vezane uz povijest kao da ostajemo zarobljeni u Galiciji koju smo već više puta spominjali zadnjih tjedana, no morat ćemo ponovno. Naime, poljsko vodstvo jučer je obilježilo obljetnicu ukrajinskog masakra nad Poljacima iz vremena Drugog svjetskog rata. Neugodna je to obljetnica koja ove godine dolazi u vrijeme dok je Poljska možda i najbliži ukrajinski saveznik u borbi protiv Rusije, a milijuni Ukrajinaca sklonili su se u Poljsku bježeći od rata.
Može li zajednički animozitet prema Rusiji jednostavno prevladati sve što se dogodilo u povijesti? "Neka ova istina bude temelj za naše nove odnose", poručio je jučer poljski predsjednik Andrzej Duda.
Ali postoji nekoliko problema. Kao prvo, taj zajednički animozitet prema Rusiji postojao je i u vrijeme strašnog masakra čija se obljetnica jučer obilježavala. Kao drugo, kako Duda misli da će se Poljska i Ukrajina "dogovoriti" oko istine?
Jer ovo je jedna od "onih" istina, kontroverznih. Ako se pita Poljake ukrajinske nacionalističke snage pobile su i do 100.000 Poljaka za vrijeme Drugog svjetskog rata. Ako se pak pita Ukrajince ta brojka brzo će rapidno pasti, skroz do 12.000.
I tko je u pravu? Sigurno nisu niti jedni niti drugi. Istina je najvjerojatnije negdje na pola puta između dva ekstrema, možda oko 50.000 (što je i dalje, poprilična brojka).
Ali kako je uopće došlo do tog pokolja (kojeg Poljska smatra genocidom)? Koliko daleko želimo ići u povijest? Mogli bi se na ovoj priči zadržati danima, ali probajmo je nekako pojednostavniti, koliko god je to moguće.
Za početak, koja je glavna razlika između Poljaka i Ukrajinaca? Etnička očito nije, oboje su slavenski narodi. Religija? Itekako - Poljaci su katolici, a Ukrajinci pravoslavci (iako nastoje održati distancu od Moskve). Dakle, u jedan prostor stigao je snažan utjecaj Vatikana, a u drugi Bizanta. No, to nije glavni razlog pokolja o kojem ćemo govoriti (iako sigurno nije "odmogao"!). Velike razlike između Poljske i Ukrajine postoje i u njihovim povijestima.
Naime, nema nikakve dvojbe da je Poljska bila znatno razvijena zemlja u svakom smislu. Zapravo dok je Poljska bila na vrhuncu svoje moći, u sklopu Poljsko-litvanskog komonvelta, Ukrajina, u onom današnjem nacionalnom smislu, nije još bila niti definirana. Poljska se pak po razvoju, kulturi i "europskim vrednotama" mogla itekako mjeriti s najvećima - Francuskom, Austrijom, Britanijom...
Kad pak Ukrajina postaje bitan faktor? Kad i mnoge nacije, u 19. stoljeću, pojavom i jakim prodorom nacionalizma.
Dosta dugo vremena prostor koji danas znamo kao zapadni dio Ukrajine bio je pod Poljskom. Zapravo Poljska je dugo vremena vidjela Dnjepar kao svoju fizičku istočnu granicu iza koje žive Kozaci, Tatari i svi drugi.
No, kako i znamo, to neće potrajati. Povijest Europe uvelike se "stresla" (a možda se od tog šoka još uvijek i oporavlja) kad je Austro-Ugarska zauzela Galiciju (puno opširnije o Galiciji možete čitati ovdje: Vječna polja Galicije: Gdje je nestala ova povijesna regija i zašto je toliko važna za našu prošlost i budućnost?).
Poljsko-litvanski komonvelt bio je zaista velika europska sila - kulturalno, geostrateški, ekonomski... I bit će to itekakav tektonski poremećaj nakon što će ovu zemlju, tada najveću u Europi (ne računajući Rusiju), 1772. raskomadati Austrija, Pruska i Rusija.
Jedan od najupečatljivijih događaja u cijeloj povijesti Europe je taj da će Poljska nestati s karte i neće biti viđena sve do kraja Prvog svjetskog rata 1918. Dakako, povratak Poljske (što je snažno podržavala Francuska nadajući se da će obnovljena Poljska biti bedem prema eventualno novim njemačkim agresijama ili pak sovjetskom boljševizmu) došao je u jedno novo vrijeme, jedan novi svijet.
Možda je u nekim prethodnim stoljećima Poljska potpuno zanemarivala Ukrajince. Oni su za nju bili tek većinom neuki seljaci koji su živjeli na njenom istoku. Ali situacija se promijenila. Ukrajinski nacionalni identitet sad je živ i borben. Ima svoje težnje, ima već i svoju srednju klasu, svoju inteligenciju. Jer podsjetimo, Poljske dugo nije bilo...
Dva carstva ovdje su nestala u vjetru Prvog svjetskog rata, Austro-Ugarska i Rusko carstvo, a na njihovom prostoru nastale su brojne države, između ostalog "nova" Poljska, ali i Ukrajina. Nova zemlja, koja se nazivala Ukrajinska država, nastala je još za vrijeme rata, u travnju 1918. godine, a iza njenog stvaranja pak stoji Njemačka koja je ovdje htjela imati svoj satelit sa snažnim anti-boljševičkim "djelovanjem".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.