X
VELIKA AKCIJA: Od jeseni do jeseni - 1 godina pretplate za  75 €  50 €!
Dobrodošli na advance.hr!
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), ali isključivo za funkcionalnost samih stranica (ovdje nema prikupljanja Vaših podataka za nikakve marketinške agencije). Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Advance.hr koristi "kolačiće" (cookies), no isključivo za funkcionalnost samih stranica. Detalje možete pročitati u sekciji: uvjeti korištenja.
Slažem se s uvjetima korištenja

Matija Šerić

pretraživanje - pokretanje
napredna pretraga
Samo egzaktan termin: Datum od: do: Traži u: Sortiraj prema:
Pronađeno tekstova:

Siva ekonomija: Uzroci, karakteristike i posljedice (I. dio)

Naziv siva ekonomija je zaista jako širok pojam koji se može definirati na brojne različite načine. Nije jednostavno dati jednu ili jedinstvenu definiciju koja će obuhvatiti cijelu aktivnost. Kroz dugu povijest istraživanja pojma, različiti autori su koristili različite definicije.

Važnost zračnog ratovanja: Kako je aeronautičar Alexander P. de Seversky presudno utjecao na razvoj američke zračne sile u Hladnom ratu

U vremenu Drugog svjetskog rata, a posebice u prvim poslijeratnim godinama kada se Hladni rat između Washingtona i Moskve zahuktavao, mnogo je teoretičara, intelektualaca i geostratega dobilo priliku da izravno utječe na američku vanjsku politiku, ali i na vojno djelovanje Amerike unutar okvira NATO saveza. Tijekom Hladnog rata Alexander P.

CIA, džihadisti i ruski prirodni resursi: Kako i s kojim ciljem su američki obavještajci pomagali islamistima u Čečenskom ratu

Nakon što je NATO savez putem svojim vojnih intervencija usmjeravao rat u Bosni i Hercegovini prema Americi poželjnom kraju, CIA je usmjerila pogled na novo krizno žarište: Čečeniju i vanruske prostore nekadašnjeg SSSR-a koji je graničio s Rusijom, Turskom i Iranom. Za vrijeme Clintonove administracije tijekom devedesetih, geofizička testiranja Halliburtona i drugih velikih američkih i britanskih naftnih kompanija utvrdila su postojanje golemih ležišta nafte i prirodnog plina u Kaspijskom bazenu između Azerbajdžana, Kazahstana, Rusije, Turkmenistana i Irana.

Ujedinjenje dvaju Koreja: Realpolitički scenarij ili utopija?

Desetljećima generacije Korejaca maštaju o ujedinjenju Sjeverne i Južne Koreje koje bi prema popularnom mišljenju za njihov narod bilo bogomdani trijumfalni događaj koji bi rezultirao zlatnim dobom prosperiteta, harmonije i sreće na Korejskom poluotoku. Dok južnokorejski predsjednik Moon Jae-in naporno i marljivo radi na formalnom uklanjaju i brisanju svih neprijateljstava sa Sjevernom Korejom koje su ostavština rata koji je završio prije 65 godina, mnogi neovisni analitičari i stručnjaci se pitaju što će se događati u slučaju reunifikacije dvaju Koreja?

Priča o redu i napretku: Povijest Brazila (II. dio)

1822. nakon proglašenja neovisnosti Brazil je postao carstvo za razliku od ostalih država Latinske Amerike koje su postale republike. Na plantažama su i dalje glavna radna snaga bili robovi, međutim, nakon sporazuma Velike Britanije iz Brazila 1830.

Makao: Kockarski raj Dalekog istoka i buduća najbogatija svjetska regija

Pri spominjanju najbogatijih svjetskih država, svi odmah pomisle na bogate Zaljevske države ili Švicarsku i Luksemburg dok ne uzimaju u obzir streloviti uspon pojedinih država i regija na Dalekom istoku. Makao je visoko autonomna specijalna administrativna regija Kine koja bi prema projekcijama Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), do 2020.

Kraj