
Nakon više od 80 godina njemačka oklopna vozila ponovno probijaju Kursk: Uspomena na najveću tenkovsku bitku u povijesti koja će nagovijestiti slom nacističke Njemačke - sad je Ukrajina na redu, hoće li ishod biti isti?
Bitka za Kursk bila je jedna od najvećih u sklopu Drugog svjetskog rata, vodila se prije više od 80 godina, a bila je također i najveća tenkovska bitka u povijesti. Danas, toliko godina kasnije, njemačka oklopna vozila, uključujući Marder, ponovno su ovdje... ovog puta njima upravljaju ukrajinske snage koje su početkom ovog tjedna pokrenule najveći prodor u ruski teritorij otkako je Rusija izvela invaziju na Ukrajinu u veljači 2022. godine.
Dakako, bitka po magnitudi se ne može mjeriti s onom koja se preko mjesec dana vodila u vruće ljeto 1943., no ponovna prisutnost njemačkog teškog naoružanja na prostoru regije Kursk svakako je od povijesnog značaja, za Rusiju naročito, jer njen narativ se već godinama svodi na tvrdnje kako će jedni te isti osvajači, prije ili kasnije, pokušati ponovno napasti njihov teritorij. Jasno je da bi u ovom slučaju takva tvrdnja bila zaista "ekstremno izvučena iz konteksta" jer svima je jasno da je Rusija ta koja je prva napala Ukrajinu i samim time bilo bi teško, zapravo nemoguće poreći Ukrajini pravo da uzvrati istom mjerom.
Ipak, dugo vremena je i među ukrajinskim saveznicima postojao strah od takvog scenarija, odnosno od ruske odmazde koja bi mogla biti intenzivna i teško je reći što bi sve dosegla. No, ovog puta izgleda da je drugačije jer i EU i SAD su dali određenu podršku Ukrajini za ovu operaciju. Ne pretjerano direktno, ne toliko da bi se moglo reći da se otvoreno navija i podupire ukrajinski prodor, ali važno je primijetiti da nema ni osude, nema onog ranijeg opreza. Pritom se može slobodno spekulirati da je Kijev vjerojatno unaprijed dobio "zeleno svjetlo" od svojih saveznika da krene u ovakvu misiju, možda kako bi eventualno si osigurali bolju poziciju u slučaju da dođe do pregovora (opširnije o toj temi: Osvajanje teritorija kao jedina karta na stolu "pravednog mira"?).
Vratimo se kratko u onu poznatiju bitku za Kursk iz 1943. Bilo je to već vrijeme kad je nacistička Njemačka doživjela svoj najteži poraz u bitci za Staljingrad koja se okončala teškom, ali odlučnom sovjetskom pobjedom u veljači 1943. Počelo je potiskivanje nacističkih snaga, ali rat je bio još daleko od završenog.
Neki povjesničari smatraju da je bitka za Kursk bila najveća svih vremena, a ako ima "konkurenciju" onda je to jedino ona za Staljingrad koja se završila nekoliko mjeseci ranije.
Njemački vojnici penju se preko protutenkovskih rovova za vrijeme bitke za Kursk
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.