Borba protiv ekstremista ili jačanje kontrole? SAD šalje "mali tim" u Nigeriju
Objavljeno

SAD je rasporedio "mali tim" svojih snaga u Nigeriju kako bi pomogao u "borbi protiv islamističkih pobunjenika", potvrdio je u utorak zapovjednik AFRICOM-a, general Dagvin R. M. Anderson. Rekao je da je raspoređivanje uslijedilo nakon razgovora s nigerijskim predsjednikom Bolom Tinubuom o jačanju protuterorističke suradnje u zapadnoj Africi, uz naglasak da tim donosi "jedinstvene sposobnosti" koje trebaju nadopuniti postojeće napore Nigerije.
Nigerijski ministar obrane Christopher Musa potvrdio je da američki tim djeluje u zemlji, ali bez dodatnih detalja. Ovo je prvo službeno priznanje američkih snaga na terenu u najnaseljenijoj afričkoj državi nakon američkih udara na ciljeve povezane s Islamskom državom krajem prosinca, a dolazi u trenutku kada Washington ponovno pojačava sigurnosni angažman na kontinentu.