22.9.1980. - Irak pokreće invaziju na Iran: Priča o revoluciji i strahu od nje, desetljeću rata do iznemoglosti, kemijskim napadima koje je omogućio Zapad i zastrašujućim "ljudskim valovima" koji su zaustavili daleko snažnijeg protivnika
Objavljeno

Irak, pod vodstvom Saddama Husseina, 22. rujna 1980. pokrenuo je vojnu invaziju na Iran - krvavi rat trajat će 8 godina, a ukupan broj žrtava varira od nekoliko stotina tisuća do preko milijun mrtvih.
Napad dolazi svega godinu dana nakon Iranske revolucije 1979. koja je itekako prestrašila Saddama i njegov režim. Naime, Irak je većinski šijitska zemlja (a Saddam je bio sunit) i strah je bio da će se iranska revolucija, kao što i jest tendencija svih revolucija, uskoro proširiti na njihovu zemlju. Dakako, važnu igru u ovoj situaciji odigrao je i SAD koji je radio na tome da "potakne" irački napad na Iran (pošto su s vlasti srušili njima lojalnog šaha Pahlavija).