11. kolovoz 1804: Franjo proglašava Austrijsko carstvo kao "plan B" - nije mu bilo lako, prvo mu je Napoleon srušio prethodno, a onda mu je čak morao predati i svoju kćer koju je od malih nogu učio da mrzi Francuze!

3 min
2

Objavljeno

javna domena |

Na današnji dan, 11. kolovoza 1804. stvoreno je jedno od najmoćnijih europskih carstava, Austrijsko Carstvo. Bilo je treće po broju stanovnika, iza Ruskog i Britanskog Carstva. No, za onog tko ga je proglasio nije to bio naročito sretan dan. Naime, Austrijsko Carstvo proglasio je čovjek koji već jest bio car - Habsburgovac Franjo II., (posljednji) car Svetog Rimskog Carstva (na čijim teritorijima je postojala Habsburška Monarhija). Što se dogodilo s njegovim prethodnim (Svetim Rimskim) carstvom da je došao u situaciju da mora proglašavati novo? Napoleon se dogodio.

Bilo je već očito da će Napoleonovo novo Francusko Carstvo na bojišnici eliminirati Sveto Rimsko carstvo (koje postoji još od davne 962. godine) pa se Franjo II malo "požurio" sa svojim "planom B".

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt