Povijest Kambodže je nemoguće ispričati bez perioda vladavine Crvenih Kmera (francuski: Khmer Rouge), prema mnogima možda i najveće devijacije komunističkih ideala. Priča o ekstremnoj ideologiji i brutalnim okolnostima u kojima je ona nastala vezana je uz građanski rat u Kambodži koji je trajao od ožujka 1967 do travnja 1975. Crveni Kmeri zauzeli su glavni grad, Phnom Penh...
No, da bismo saznali tko su bili Crveni Kmeri i što se točno dogodilo tih godina u Kambodži morat ćemo se vratiti u prošlost. Kambodža, danas poznata (još jednom) i kao Kraljevina Kambodža, zemlja je od 15 milijuna stanovnika (95% su Budisti), smještena je na južnom dijelu Indokineskog poluotoka, a graniči s Tajlandom na sjeverozapadu, Laosom na sjeveroistoku, Vijetnamom na istoku i Tajlandskim zaljevom na jugozapadu. Glavni i najveći grad je Phnom Penh.
Carstvo Kmera
Arheološka nalazišta na ovom prostoru datiraju još iz šestog milenija prije naše ere. No, deveto stoljeće naše ere je vrijeme u kojem možemo započeti ovu priču. Sve zemlje koje smo nabrojili kao današnje susjede Kambodže, gotovo sav teritorij jugoistočne Azije bio je pod kontrolom moćnog Kmerskog carstva (Kmer je naziv etničke skupine), poznatog i kao Angkor carstvo. Otud i naziv za jedan od najpoznatijih i najljepših hramskih kompleksa na svijetu, Angkor Wat (Angor na sanskritskom znači "grad").
Angkor je područje u kojem je sve do 15. stoljeća bilo središte Kmerskog carstva. Period ove duge dominacije započinje godine 802. kada se kmerski hinduistički vladar Jayavarman II. proglasio "kraljem svijeta". Vladavina kraljeva potrajati će sve do 1431. godine kada su tajlandski osvajači opljačkali kmersku prijestolnicu natjeravši njegove stanovnike u izbjeglištvo južno od Phnom Penha.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.