
"Ne računajte na nas, ni za naftu ni za plin": Zašto američke energetske kompanije, koje leže na velikim zalihama, ne žele pomoći Europi u njenom najtežem trenutku?
Energija je skupa, to u Europi već svi osjećaju, ali u situaciji duboke krize Europa je spremna plaćati i velike cijene samo da se domogne dovoljno nafte i plina, no, pitanje je otkud? Što ako jednostavno ne bude energenata na tržištu? Jasno, neke zemlje (primjerice Egipat) pokušat će maksimalno smanjiti vlastitu potrošnju kako bi mogle što je više moguće izvoziti na europsko tržište znajući da je ovo trenutak kad se na svakom kubiku plina i svakom barelu nafte može jako dobro zaraditi.
Ali nije tajna da se Europa nadala, ako zagusti, da se može osloniti na svog glavnog saveznika s druge strane Atlantika., pa čak i da to mora poprilično skupo platiti. No, čini se da bi taj oslonac mogao izostati. Naime, iz američke industrije škriljevca poručili su kako Europa ne može računati na njih, ni po pitanju plina ni po pitanju nafte.
Zašto? Činjenica je da američka industrija vađenja energenata iz škriljevca (kontroverzna praksa, naročito ekološki, ali je SAD-u osigurala vrlo snažnu energetsku poziciju zadnjih godina) danas "leži" na velikim zalihama nafte i plina. Imaju energenata svakako dovoljno da se ublaži teška situacija u Europi, zašto onda nema pomoći? Kako piše list The Financial Times, citirajući direktore američkih energetskih kompanija, SAD jednostavno neće moći tako brzo - tvrde - dostaviti energente Europi, odnosno prije no što zimska kriza stupi na snagu.
Wil VanLoh, šef skupine za energetiku Quantum Energy Partners, rekao je: "Naša proizvodnja jest kolika jest. Nije da SAD može tek tako početi pumpati puno više. Nema paketa spašavanja za Europu. Ni što se tiče nafte ni što se tiče plina".
Scott Sheffield, direktor energetske kompanije Pioneer Natural Resources, ima sličan stav. Upitan hoće li SAD povećati proizvodnju rekao je: "Ne, ne vidim takav scenarij. Ne postavljamo nove platforme za bušenje, ni mi ni druge kompanije.
Situacija po Europu je loša, ali uskoro će postati još i lošija. Naime, EU je već ranije donijela odluku o potpunoj obustavi kupnje ruske nafte, a ta odluka tek treba stupiti na snagu. 5. prosinca kreće zabrana kupnje ruske nafte putem mora, a od 5. veljače 2023. i svih naftnih proizvoda iz Rusije. Prema nekim procjenama izvoz ruske nafte past će za oko 20% kada EU embargo stupi na snagu. To će svakako nanijeti ekonomski udarac Rusiji, iako možda i ne tako velik ukoliko će cijene biti visoke da i ovo što se izveze će donositi profit koji bi mogao biti i veći od punog izvoza u "normalna vremena".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.