Rat u Ukrajini, 1592. dan

Trump Kijevu nudi licencu za proizvodnju Patriota, ali pitanje je kolika je to stvarno pomoć, Rusija pojačava udare na ukrajinske gradove

4 min
3

Objavljeno

Zelenski i Trump na NATO summitu u Ankari, 8. srpnja 2026. | Ured ukrajinskog predsjednika

Rusija je uvela zabranu izvoza dizela kako bi stabilizirala domaće tržište goriva nakon sustavnih ukrajinskih udara na rafinerije i energetsku infrastrukturu. Vozači u više ruskih regija suočavaju se s dugim redovima, nestašicama benzina i rastom cijena, dok je potpredsjednik Vlade Aleksandar Novak na sastanku koji je vodio Putin priznao da je situacija na benzinskim postajama "složena i da izaziva zabrinutost javnosti".

Istodobno su se nastavili ruski napadi na ukrajinske gradove. Kijev, Odesa i Harkov ponovno su bili pod udarima projektila i dronova, a Zelenski je na summitu NATO-a u Ankari s Trumpom razgovarao o mogućnosti da Ukrajina dobije licencu za proizvodnju projektila-presretača Patriot. Washington, međutim, za sad ne obećava izravne nove isporuke tih projektila, a brzina eventualne proizvodnje ostaje vrlo neizvjesna.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt