Rat u Ukrajini, 1432. dan

Sve strane navode "konstruktivne pregovore" u Abu Dhabiju, ali izgleda da se rat nastavlja sve dok "stvarnost na terenu" ne postane još stvarnija

6 min
4

Objavljeno

Scena napada u Ukrajini | Mykola Myrnyi / AP / Guliver Image

Pregovori Rusije, Ukrajine i SAD-a u Abu Dhabiju završili su dogovorom o nastavku izravnih trilateralnih razgovora idućeg vikenda, uz ocjene američke strane da je postignut "velik korak" i "značajan napredak" prema mogućem okviru mirovnog sporazuma. Susret je uslijedio nakon odvojenih razgovora Jareda Kushnera i Stevea Witkoffa s Vladimirom Putinom u Moskvi te Trumpova susreta s Volodimirom Zelenskim u Davosu.

Na terenu se nastavljaju udari i napadi s obje strane granice. Rusija je, kako tvrde ukrajinske vlasti, tijekom pregovora gađala energetsku infrastrukturu u Kijevu i Harkovu, dok Moskva prijavljuje "masivan" ukrajinski napad na Belgorodsku oblast. Rusko ministarstvo obrane priopćilo je da su ruske snage zauzele selo Starica u Harkovskoj oblasti, dok je Francuska presrela tanker za koji se sumnja da je dio ruske "sjene flote" kojom se navodno zaobilaze sankcije.

Što se pregovora tiče, kako se i pretpostavljalo, sve dok je teritorij glavni faktor oko kojeg nema dogovora, izgleda da će se rat nastaviti sve dok "stvarnost na terenu" ne postane još stvarnija. Drugim riječima, Kijev će očito i dalje odbijati bilo kakav teritorijalni ustupak, naročito magnitude koju Rusija traži. Iz te perspektive Rusija može nastaviti ratovati, potencijalno zauzimati dodatni prostor, ali i Moskvi je jasno da to traje vrlo sporo.

Aktualno:

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt