Erdogan želi akciju u Siriji: "ne možemo više biti samo promatrači"
Turski premijer Recep Erdogan postao je najgorljiviji zagovornik stranog vojnog udara na Siriju. Za vrijeme današnjeg sastanka i konferencije s britanskim premijerom Davidom Cameronom, istaknuo je kako međunarodna zajednica "više ne smije biti samo promatrač". Najnoviji argumenti s kojima Erdogan poziva na napad na Siriju su navodno gomilanje sirijske vojske ispred grada Aleppo kao i strah od uporabe "oružja za masovno uništenje".
Podsjetimo, sirijski mediji su potvrdili kako je krenula "operacija protiv terorista" u gradu Aleppo, no, nigdje se ne spominju navodi o toliko "masivnoj" vojsci. Uzevši u obzir kako se u Aleppu nalazi - prema informacijama opozicije - oko 4,000 pobunjenika, navodi o još neviđenom gomilanju vojske možda i nisu sasvim točni. Već danima pojedini mediji prenose informacije opozicije koje govore o zračnim napadima helikopterima i zrakoplovima - te informacije nitko nije još službeno potvrdio, no, Erdogan ih koristi kao činjenice i na temelju istih poziva na "akciju".
"Gomila se vojska u Aleppu, zbog toga, ali i zbog informacija o oružju za masovno uništenje, ne možemo više biti samo promatrači u Siriji. Koraci moraju biti poduzeti, zajedno s UN Vijećem Sigurnosti, Organizacijom Islamske Surdanje (OIC) i Arapskom Ligom. Moramo zajedno raditi na rješavanju ove situacije", istaknuo je Erdogan, prenosi Reuters.
S druge strane, britanski premijer Cameron je nadodao kako Britanija strahuje da će "Assadova vlada počiniti neke zaista užasne stvari u i oko grada Aleppo".
Odnosi Erdogan - Assad
Od početka sirijske krize, Turska se nametnula kao glavna predvodnica anti-sirijske koalicije u regiji. Velik broj pobunjenika se naoružava i dolazi u Siriju upravo iz pravca Turske. Koliko turska vlada zaista vjeruje u ono što čini, a kolikim djelom robuje utjecaju SAD-a, ostaje kao predmet debate. No, zanimljivo je za istaknuti kako su sirijski predsjednik Bashar al-Assad i turski premijer Recep Erdogan imali kvalitetne partnerske i prijateljske odnose sve do izbijanja sirijske krize. Štoviše, dva državnika su čak zajedno sa suprugama provodili godišnje odmore, a za vrijeme posjete Damasku Erdogan je Assada nazvao "bratom".
Erdogan i Assad sa suprugama, slika iz 2008Erdogan i Assad, slika iz 2009Erdogan će danas reći kako je za ekstremno zahlađenje odnosa zaslužan "sirijski režim" i njihova odmazda protiv pobunjenika. No, činjenica je da Turska vlada poprilično slično, ako ne i brutalnije, postupa s pobunjenicima iz redove Kurdistanske Radničke Partije (PKK). Štoviše, dok se Erdogan "zgraža" nad navodnom uporabom vojnih zrakoplova protiv naoružanih pobunjeničkih položaja, Turska to radi već godinama i to ne samo na svom teritoriju, već i na prostoru susjednog Iraka.
Svi ti detalji pokazuju kako Erdogan svoje odluke ne donosi autonomno, već u ime svog glavnog dobrotvora. Dokument američkog Kongresa iz travnja 2011 (PDF dokument: http://www.fas.org/sgp/crs/mideast/R41761.pdf) otkriva kako je SAD tijekom godina Turskoj dao milijarde USD za vojsku. Između ostaloga u dokumentu se navodi "Turska je SAD-u danas bitniji partner nego u vrijeme Hladnog rata".
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.