Assad: "Primili smo prvu isporuku S-300 sustava iz Rusije"

2 min
126

Objavljeno

Nove informacije: 31.5.2013.
Informacije oko S-300 sustava za Siriju - Assad u intervjuu ipak nije potvrdio dostavu sustava

TEKST: 30.5.2013.
U intervjuu za libanonski kanal Al-Manar, sirijski predsjednik Bashar al-Assad rekao je kako je Sirija već zaprimila prvu isporuku S-300 sustava te kako se očekuje da bi iduća isporuka anti-zračnih raketa trebala stići "uskoro". U razgovoru je također istaknuo kako sirijska vlada "neće stati na put onim skupinama koje će se htjeti boriti za oslobođenje Golana".

Ovi komentari sirijskog predsjednika o protuzračnim obrambenim sustavima S-300 u direktnoj su suprotnosti s izjavama izraelskih dužnosnika - podsjetimo, izraelski ministar obrane, Moshe Ya'alon, rekao je ovog utorka kako su S-300 rakete "prijetnja Izraelu", no kako pošiljka "još nije krenula iz Rusije". Također je istaknuo "ako S-300 krene za Siriju, znati ćemo što nam je činiti". Mnogi su komentirali kako ovakvom izjavom Izrael direktno prijeti napadom na rusku isporuku, no teško je vjerovati da bi se Izrael usudio izvesti takav napad - naročito kada bi ta pošiljka stizala u pratnji ruskog osoblja.

Protiv dostave S-300 sustava Siriji oglasio se i Washington. Glasnogovornik Bijele Kuće, Jay Carney, rekao je: "Po pitanju prodaje ruskog oružja, rekli smo ranije i reći ćemo ponovno - stojimo pri tome da nas dostavljanje oružja Assadovom režimu ne približava političkoj tranziciji koju Sirija zaslužuje".

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt