Europska unija pojačava sankcije protiv Sirije
Objavljeno

Europska unija će pojačati sankcije protiv Sirije, izjavio je jučer viši dužnosnik Vanjskih poslova EU.
Pierre Vimont, izvršni tajnik Europske External Action Service (EEAS), izjavio je novinarima da će se rasprava ministara Vanjskih poslova EU održati u ponedjeljak i tamo bi trebali biti usvojeni zaključci o novim, dodatnim sankcijama protiv Sirije, te jačanje nadzora embarga na uvoz oružja.
On je rekao da će Europska unija zatražiti da države članice osiguraju nadzor morskih plovila i zrakoplova koji putuju prema Siriji.
Šefica EU za vanjsku politiku Catherine Ashton je u petak izrazila žaljenje zbog glasanja o rezoluciji Vijeća sigurnosti o Siriji u četvrtak, gdje su Rusija i Kina uložile veto.
"Duboko žalim zbog toga, unatoč ozbiljnog pogoršanja situacije u Siriji, članovi Vijeća sigurnosti UN-a nisu se mogli dogovoriti o rezoluciji za veći i učinkovitiji i snažan pritisak za prekid nasilja u Siriji i omogućiti mirno rješavanje sukoba", rekla je Ashton u priopćenju, te pozvala još jednom sve članice Vijeća sigurnosti da "preuzmu svoje obveze da zaustave krvoproliće i patnje od sirijskog stanovništva."
Ashton je naglasila kako će EU i dalje podržavati plan Kofi Annana za rješavanje krize u Siriji. news.xinhuanet.com