Politički epilog izraelske ofenzive na Gazu: Rast popularnosti Hamasa na svim palestinskim teritorijima?

2 min
4

Objavljeno

Iako je Pojas Gaze, očekivano, znatno više postradao u 11-dnevnom sukobu Izraela i Hamasa, nakon što se prašina slegla Hamas bi mogao poprilično politički profitirati. Naime, već sada im je znatno porasla popularnost u okupiranoj Zapadnoj Obali pošto je očito da nisu bili poraženi unatoč žestokim izraelskim napadima. Primirje između Izraela i Hamasa - oko kojeg su posredovali SAD i Egipat - postignuto je prije no što je Izrael ostvario svoj deklarirani cilj: potpuno uništenje Hamasovih raketnih kapaciteta.

Sve ovo će sad biti loše vijesti za Mahmouda Abbasa i palestinsko vodstvo u Zapadnoj Obali.

Naime, za vrijeme izraelske ofenzive na Gazu, Abbas i njegov Fatah pozvali su na prosvjede i štrajkove zbog izraelskih napada. No, mnogi Palestinci u Zapadnoj Obali poprilično su skeptični prema 85-godišnjem Abbasu kao i njegovoj sposobnosti da nastavi voditi.

Na terenu u Zapadnoj Obali osjeća se sve veća popularnost Hamasa. U razgovoru za list The Independent jedan poslovni čovjek iz Ramale, Mohammed al-Khouri, komentirao je: "Podupirao sam Fatah, dolazim iz Fatah obitelji. Nisam ranije podupirao Hamas. No, sad vidim kako su se suprotstavili Izraelu. Unatoč svim izraelskim bombardiranjima i ubijanjima nisu ih uspjeli poraziti".

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt