Snažna poruka u jeku Zaljevske krize: Uskoro u Kataru počinju zajedničke vojne vježbe s turskom i američkom vojskom
Objavljeno

Katarska vojska je u zadnjoj fazi pripreme za zajedničke vojne vježbe s turskim i američkim snagama, potvrdio je katarski ministar obrane Khalid bin Mohammad al-Attiyah. Vježbe dolaze u trenutku velike Zaljevske krize u kojoj se Katar našao pod blokadom od strane Saudijske Arabije, UAE-a i Bahreina. Unatoč tome, izgleda kako Katar i dalje može računati na svoje preostale saveznike, a ove vojne vježbe poslati će jasnu poruku. Podsjetimo, i Turska i SAD imaju svoje vojne baze na prostoru Katara.
"Vježbe će početi vrlo uskoro, upravo se obavljaju zadnje pripreme", istaknuo je Al-Attiyah u razgovoru za ruski RT.
Svakako je zanimljivo i to da će u istim vježbama sudjelovati turska i američka vojska iako postoje znatne tenzije između Ankare i Washingtona zbog američke potpore za sirijske kurdske borce.
Katar je potrošio oko 1 milijardi USD za izgradnju američke zračne vojne baze Al Udeid koju američke snage koriste od 2001. godine. U konačnici izgleda kako im se taj potez itekako isplatio, u suprotnom saudijski tenkovi možda bi već bili u Dohi.