Eskalacija tenzija nakon saudijskog smaknuća istaknutog šijitskog klerika: Gnjevni iranski prosvjednici upali u zgradu saudijske ambasade u Teheranu

1 min
9

Objavljeno

Kako se i očekivalo, saudijsko pogubljenje istaknutog šijitskog klerika Nimra al-Nimra izazvalo je eskalaciju diljem Bliskog istoka, naročito u Iranu gdje su gnjevni prosvjednici jučer napali zgradu saudijske ambasade u Teheranu.

Prosvjednici su upali unutra, lomili po uredima, skinuli saudijsku zastavu s krova - prosvjednike je tek kasnije uspjela protjerati policija koja je upotrijebila suzavac.

Na video snimkama može se vidjeti kako gnjevni iranski prosvjednici pustoše donji kat saudijske ambasade - lome pokućstvo, trgaju zastave, dokumente... Uskoro je cijela zgrada buknula u požaru, vjerojatno nakon što su krenuli na zgradu bacati molotovljeve koktele.
Klerik Nimr al-Nimr bio je istaknuti šijitski saudijski disident koji je često prozivao saudijske vlasti. Pogubljen je jučer, zajedno s još 40-ak osoba.

Saudijsko diplomatsko osoblje evakuirano je iz Irana.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt