Važan korak naprijed, Iran po prvi put od Revolucije 1979. postavlja ženu za ambasadoricu

1 min
2

Objavljeno

Marzieh Afkham |

Kako prenose iranski medijski izvori, Iran će uskoro - po prvi put od pobjede Islamske Revolucije 1979. - postaviti jednu ženu za ambasadoricu. Izvori prenose kako se radi o već dobro poznatoj Marzieh Afkham, glasnogovornici iranskog ministarstva vanjskih poslova, no ne navodi se u kojoj bi zemlji ona trebala postati ambasadorica.

Bio bi to značajan korak za Iransku Revoluciju, ali i za Iran općenito - naime, u povijesti Irana do sada je samo jedna žena obnašala ambasadorsku dužnost, Mehrangiz Dolatshahi, u Danskoj, 70-ih godina, prije Revolucije.

Podsjetimo, organizacije za ljudska prava često kritiziraju Iran zbog prava žena. No, pozitivne promjene očito su na horizontu. Podsjetimo i na to kako je iranski predsjednik Hassan Rouhani obećao kako će popraviti stanje prava žena u Iranu. Štoviše, to je posebno naglasio za vrijeme svoje predsjedničke kampanje 2013. godine.

No, mora se priznati da je i njegov prethodnik, Mahmoud Ahmedinedžad, učinio korak naprijed po ovom pitanju - on je 2009. po prvi put postavio ženu na ministarsku funkciju.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt