Iran predstavio plan proizvodnje vojnih zrakoplova i razarača nove generacije
Objavljeno

Zamjenik šefa iranskog Instituta za Industriju i Razvoj pri ministarstvu obrane, Mohammad Eslami, danas je predstavio plan Irana za proizvodnju nove generacije vojnih zrakoplova Saeqeh ("grom") koji će u konačnici zamijeniti staru flotu, prenosi RT.
Eslami ističe kako će se već do kraja ove godine pokrenuti i proizvodnja vojnih brodova, razarača Velayat, koji je također proizvod domaće tehnologije. Navodi se kako je jedan od ciljeva proizvodnja većih razarača koji će imati mogućnost smještanja helikoptera na njih, prenosi Press TV. U veljači 2010, iranska mornarica je predstavila prvi razarač domaće proizvodnje - Jamaran. Za novi model Velayata se ističe kako će imati daleko naprednije mogućnosti, moderne radarske sustave i sisteme za elektronsko ratovanje. Ima 1,420 tona, helipad i postiže brzinu do 30 čvorova.
Velayat 90, vojne vježbe u Hormuzu - 1.1.2012.
Što se tiče vojnih zrakoplova Saeqeh, oni bi također trebali postati dio iranskih zračnih snaga do iduće godine. Bombarder jednosjed ima mogućnost praćenja neprijateljskih zrakoplova, pristupanja direktnoj borbi i ciljanja lokacija na zemlji. Prvi model Saeqeh zrakoplova predstavljen je u rujnu 2010.
Iz ministarstva obrane ističu kako su posljednjih godina napravili velike pomake u obrambenom sektoru i postigli samodostatnost u proizvodnji esencijalne vojne opreme i tehnologije. U više navrata je istaknuto, naročito susjednim državama, kako je iranska vojna doktrina zasnovana na obrani i ne predstavlja prijetnju drugima.