Hormuz opet gori: SAD bombardira iransku obalu, Teheran uzvraća po američkim bazama u Zaljevu

Privremeni dogovor SAD-a i Irana sve je bliže slomu, dok se udari šire na Bahrein, Kuvajt i sigurnost svjetske plovidbe.

3 min
0

Objavljeno

Udar u Bahreinu | X

Američko-iranska kriza u Perzijskom zaljevu ponovno je ušla u fazu izravne vojne razmjene. SAD je drugi dan zaredom izveo napade na ciljeve u Iranu, uključujući područja Sirika, Bandar-e Lengeha i otoka Qeshm, nakon novih napada na komercijalne brodove u blizini Hormuškog tjesnaca. Američko Središnje zapovjedništvo tvrdi da su napadi bili odgovor na iranske akcije protiv trgovačke plovidbe.

Prema američkim tvrdnjama, pogođena je iranska vojna infrastruktura povezana s nadzorom, komunikacijama, protuzračnom obranom, skladištima dronova, kapacitetima za postavljanje mina te raketnim i radarskim sustavima uz obalu. Donald Trump poručio je da je Iran prekršio privremeni sporazum i zaprijetio da bi SAD mogao "dovršiti posao" ako se napadi nastave.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt