SAD ponovno napao Iran "za vrijeme pregovora", uslijedila je odmazda na američke ciljeve, Libanon je na rubu građanskog rata
Objavljeno

Nakon samo nekoliko dana krhkog primirja, sukob oko Irana ponovno je ušao u opasnu fazu. Američko Središnje zapovjedništvo objavilo je da su američki zrakoplovi izveli napade na iranska skladišta raketa i dronova te obalne radarske položaje, navodeći da je riječ o odgovoru na iranski napad dronom na singapurski teretni brod M/V Ever Lovely, koji je plovio uz omansku obalu pri izlasku iz Hormuškog tjesnaca. Washington tvrdi da je Iran time prekršio dogovoreno primirje. Teheran pak tvrdi da upravo SAD pokušava nasilno poništiti odredbe dogovora koje se tiču režima plovidbe kroz Hormuz.
Dakako, u središtu nove eskalacije nije samo jedan pogođeni brod, nego pitanje tko će stvarno kontrolirati najvažniji energetski prolaz svijeta. Iranska strana posljednjih dana jasno signalizira da namjerava nametnuti novi režim nadzora nad prometom kroz tjesnac, uz tvrdnju da Iran i Oman moraju imati ključnu ulogu u upravljanju plovidbom. Američka strana, zajedno sa zemljama Zaljeva, inzistira na "slobodnoj, bezuvjetnoj i neograničenoj" plovidbi bez iranskih pokušaja naplate, kontrole ili političkog uvjetovanja prolaska.