Nakon pada helikoptera SAD napao niz točaka u južnom Iranu, ali Iran odmah uzvraća - gađana američka 5. flota u Bahreinu, Kuvajt, Jordan

3 min
0

Objavljeno

Udari na Bliskom istoku | YouTube / X / Reddit

Američke snage izvele su udare na ciljeve u južnom Iranu, a Teheran je nedugo zatim objavio da je dronovima napao bazu američke Pete flote u Bahreinu. Američko Središnje zapovjedništvo, CENTCOM, priopćilo je da su napadi provedeni kao "samoobrambeni" odgovor na rušenje američkog borbenog helikoptera AH-64 Apache iznad Hormuškog tjesnaca (Trump je sinoć najavio da će "morati uzvratiti"), dok Iran američke udare opisuje kao agresiju i poručuje da neće ostaviti nijedan napad bez odgovora.

Prema američkim navodima, mete su bili iranski sustavi protuzračne obrane, zemaljske kontrolne postaje i nadzorni radari u blizini Hormuza, a napadi su izvedeni preciznim streljivom iz zrakoplova američkog ratnog zrakoplovstva i mornarice. Iranski mediji izvijestili su o eksplozijama u Bandar Abbasu, Jasku, Siriku i na otoku Qeshm, pri čemu su, prema tvrdnjama Iranske revolucionarne garde, oštećeni telekomunikacijski toranj i vodospremnici.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt