Kina priprema ogromnu vojnu paradu povodom 70. obljetnice pobjede nad Japanom, na paradu stiže i ruska vojska

1 min
3

Objavljeno

Iz Rusije su potvrdili kako će njihova vojska biti jedna od deset stranih vojski koje će sudjelovati ove godine na velikoj vojnoj paradi u Pekingu koja se održava povodom 70. obljetnice pobjede nad Japanom. Nije poznato koje će još zemlje sudjelovati na kineskoj vojnoj paradi, do sada je osim Rusije poznato ime samo još jedne - Kazahstana. Pojedini izvori spominju da bi nazočne mogle biti i Mongolija i Meksiko.

Visoki dužnosnik kineske vojske, Qu Rui, komentirao je dolazak stranih zemalja: "Njihovo sudjelovanje u paradi biti će jasan indikator njihove volje da zajedno obilježe pobjedu u svjetskom ratu protiv fašizma koja je postala simbol nade za dugotrajan mir".

Velika parada održati će se 3. rujna. Da će spektakl uistinu biti zanimljiv potvrđuje i službena kineska informacija da čak 84% naoružanja koje će se moći vidjeti za vrijeme parade nije do sada viđeno u javnosti.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt