Natjeravanje američkih i kineskih ratnih brodova po Južnom kineskom moru sve je bliže velikom incidentu

2 min
7

Objavljeno

Južno kinesko more već je neko vrijeme prostor na kojem bi se mogla desiti poprilično velika eskalacija, potencijalni sukob između američke i kineske vojske, a danas, kada su odnosi ionako na sve nižim razinama, ta opasnost još je i veća. Ove nedjelje desio se još jedan bliski susret - kineski razarač "pratio je" američki USS Decatur na ovom prostoru te je, kako ističe američka mornarica, došao "opasno blizu" zbog čega je američki ratni brod morao izvesti manevar "izbjegavanja sudara".

Podsjetimo zašto se ovo događa. Prostor Južnog kineskog mora jedan je od najvažnijih pomorskih trgovinskih prolaza na svijetu, a isti svojata nekoliko zemalja - od kojih je Kina vojno najmoćnija te samim time de-facto preuzima kontrolu. SAD pak to pokušavaju spriječiti ploveći često kroz prostor koji Kina svojata kako bi svojom prisutnošću pokazali da to "nije njihovo". Naime, da je prostor zaista kineski, kako Peking tvrdi da jest, onda bi to značilo da kineska mornarica mora djelovati silom protiv uljeza. Činjenica da Kina neće napasti američke ratne brodove tako na neki način služi SAD-u kao potvrda da teritorij zapravo i nije kineski.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt