Slovački predsjednik Pellegrini poziva EU da odbaci strah od Rusije i ponovno uspostavi dijalog s Moskvom
Objavljeno

Slovački predsjednik Peter Pellegrini pozvao je EU da ponovno uspostavi izravnu komunikaciju s Moskvom, naglašavajući kako strah od Rusije ne smije biti razlog za povećanje vojne potrošnje NATO-a. Pellegrini je posebno pohvalio nedavni sastanak slovačkog premijera Roberta Fica s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom u Moskvi.
Pellegrini ističe kako vojna potrošnja mora odražavati nacionalne prioritete, a ne nametnuti strah od Rusije, napominjući da polovica stanovništva u nekim članicama Unije uopće ne doživljava Moskvu kao prijetnju. Slovački predsjednik podržao je i Ficov zahtjev za jamstvima energetske sigurnosti prije usvajanja novog paketa sankcija protiv Rusije.
U skladu s Pellegrinijevim stavovima, slovački ministar vanjskih poslova Juraj Blanar izjavio je kako sukob u Ukrajini nema vojno rješenje te da je za mir potreban obnovljeni dijalog s Rusijom, uključujući čak i mogući oprost za ranije poteze. Uz Mađarsku, Slovačka ostaje među rijetkim glasovima koji pozivaju na smirivanje napetosti.
