Fico protiv zapadnog uplitanja

Slovački premijer kritizira Zapad: Ukrajini je uskraćena mogućnost samostalnog odlučivanja o vlastitoj budućnosti

1 min
1

Objavljeno

Slovački premijer Robert Fico izrazio je razočaranje reakcijom Zapada na rusku ponudu izravnih pregovora između Moskve i Kijeva, tvrdeći da neke zapadne države namjerno žele produljiti sukob u Ukrajini. Fico smatra kako je Ukrajini uskraćena mogućnost samostalnog odlučivanja o vlastitoj budućnosti bez zapadnog uplitanja.

Fico upozorava da bi sukob mogao potrajati još godinama ako zapadne sile ne prestanu intervenirati u pregovore. Kao ključni razlog neuspjeha prethodnih pregovora ističe zapadne zemlje koje rat vide kao priliku za slabljenje Rusije te su odbile mirovni sporazum koji je Ukrajina već 2022. bila spremna potpisati.

S druge strane, ukrajinski predsjednik Zelenski pozdravio je Putinovu inicijativu, ali zahtijeva prethodni prekid vatre. Moskva pak ne želi dulju obustavu borbi bez konkretnog sporazuma, smatrajući da bi takva stanka omogućila Kijevu da pregrupira snage i dodatno se naoruža.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt