Vojni udar u Gvineji Bisau: generali preuzeli vlast usred izbornog zastoja i optužbi za mreže narkokartela
Objavljeno

U Gvineji Bisau vojska je smijenila civilno vodstvo i postavila general-bojnika Hortu Inta-a za prijelaznog predsjednika, dan nakon što je pucnjava odjekivala oko izbornog povjerenstva dok su se čekali rezultati izbora održanih tijekom vikenda. Zbačeni predsjednik Umaro Sissoco Embalo evakuiran je u Senegal uz pomoć regionalnih posrednika.
"Vrhovno vojno zapovjedništvo za obnovu poretka" tvrdi da je preuzelo vlast kako bi spriječilo navodnu destabilizaciju povezanu s političarima i narkokartelima – što otvara pitanje koliko su izborni procesi u zemlji doista bili pod utjecajem vanjskih mreža. Novi vojni čelnik obećava jednogodišnje prijelazno razdoblje.
Gvineja Bisau, već godinama poznata kao ključna tranzitna točka kokaina prema Europi, ulazi u još jednu epizodu institucionalnog sloma. U regiji koja se posljednjih godina sve snažnije opire zastarjelim političkim modelima, ovakav razvoj događaja dodatno naglašava duboku strukturalnu krizu koju zapadni partneri uporno zanemaruju.
