Stav koji se neće svidjeti Trumpu

Macron: Francuska nikad neće sudjelovati u operaciji "deblokade Hormuza" dok traju sukobi

Objavljeno

2 min
2
Emmanuel Macron drži govor u Davosu, 20. siječnja 2026. | Markus Schreiber / AP / Guliver Image

Emmanuel Macron jasno je odbacio Trumpove tvrdnje da je Pariz spreman sudjelovati u operaciji deblokade Hormuškog tjesnaca. Francuski predsjednik poručio je da njegova zemlja "nikada" neće sudjelovati u takvim operacijama dok ratna djelovanja traju, naglasivši da Francuska nije strana u sukobu i da se ne kani pridružiti američko-izraelskoj vojnoj logici u sadašnjem kontekstu. Time je izravno demantirao Trumpov pokušaj da Francusku predstavi kao gotovo sigurnog partnera u novoj pomorskoj eskalaciji.

Ipak, Macron nije rekao da Francuska želi ostati potpuno po strani glede pitanja Hormuza. Naprotiv, poručio je da je Pariz spreman raditi na budućoj međunarodnoj pratnji brodova kroz tjesnac, ali tek nakon što bombardiranje prestane i kada se stvore uvjeti za deeskalaciju i razgovore s Iranom. Francuska zato već konzultira europske, azijske i zaljevske partnere o mogućoj poslijeratnoj sigurnosnoj arhitekturi za prolaz kroz tjesnac, ali bez američkog vodstva i bez vojnog forsiranja prolaza usred aktivnog rata.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt