Trump najavio podizanje carina na izvoz Južne Koreje na 25% zbog zastoja u ratifikaciji sporazuma
Objavljeno

Američki predsjednik Donald Trump objavio je da podiže carine na južnokorejski izvoz s 15% na 25%, optuživši Seul da nije na vrijeme ratificirao trgovinski sporazum dogovoren prošle godine. U objavi na Truth Socialu naveo je da će se viša stopa primjenjivati na automobile, drvnu industriju, farmaceutske proizvode te robu obuhvaćenu njegovom osnovnom "recipročnom" carinom.
Bijela kuća zasad nije izdala izvršnu uredbu kojom bi se mjera formalno provela, dok je južnokorejski predsjednički ured priopćio da nije zaprimio službenu obavijest iz Washingtona. Seul je najavio hitne konzultacije, uključujući sastanak na razini vlade te put ministra trgovine u SAD radi razgovora s američkim dužnosnicima.
Potez dodatno pojačava pritisak na južnokorejsko gospodarstvo, snažno ovisno o izvozu, u trenutku kada je rast već oslabljen. SAD je drugo najveće izvozno tržište za Južnu Koreju, a izvoz prema SAD-u pao je prošle godine, što čini Trumpovu tarifnu prijetnju potencijalno ozbiljnim udarcem za ključne industrije.