Argentina se povlači iz Svjetske zdravstvene organizacije: "Izveli ste najveće zatvaranje u povijesti čovječanstva!"
Objavljeno

Argentina je najavila povlačenje iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), čime se nastavlja niz odluka predsjednika Javiera Mileija usmjerenih na redefiniranje odnosa zemlje s međunarodnim institucijama. Odluka je donesena zbog, kako je navedeno, "dubokih razlika u upravljanju zdravljem", osobito u vezi s pandemijom COVID-19. Glasnogovornik vlade Manuel Adorni naglasio je da Argentina neće dopustiti međunarodnim organizacijama da interveniraju u njezin suverenitet, a WHO-ove smjernice tijekom pandemije opisao je kao poticaj za "najveće zatvaranje u povijesti čovječanstva".
Potez podsjeća na odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je odmah po povratku u Bijelu kuću pokrenuo proces povlačenja SAD-a iz WHO-a. Unatoč relativno malom financijskom doprinosu od osam milijuna dolara u proračunu organizacije, argentinsko povlačenje dodatno komplicira globalnu zdravstvenu suradnju. WHO je priopćio da razmatra odluku Buenos Airesa, no nije dao detaljniji komentar.
