Milei ponovno slijedi Trumpa

Argentina se povlači iz Svjetske zdravstvene organizacije: "Izveli ste najveće zatvaranje u povijesti čovječanstva!"

2 min
2

Objavljeno

Argentina je najavila povlačenje iz Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), čime se nastavlja niz odluka predsjednika Javiera Mileija usmjerenih na redefiniranje odnosa zemlje s međunarodnim institucijama. Odluka je donesena zbog, kako je navedeno, "dubokih razlika u upravljanju zdravljem", osobito u vezi s pandemijom COVID-19. Glasnogovornik vlade Manuel Adorni naglasio je da Argentina neće dopustiti međunarodnim organizacijama da interveniraju u njezin suverenitet, a WHO-ove smjernice tijekom pandemije opisao je kao poticaj za "najveće zatvaranje u povijesti čovječanstva".

Potez podsjeća na odluku američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji je odmah po povratku u Bijelu kuću pokrenuo proces povlačenja SAD-a iz WHO-a. Unatoč relativno malom financijskom doprinosu od osam milijuna dolara u proračunu organizacije, argentinsko povlačenje dodatno komplicira globalnu zdravstvenu suradnju. WHO je priopćio da razmatra odluku Buenos Airesa, no nije dao detaljniji komentar.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt