Sovjetska invazija Afganistana i ruska vojna intervencija u Siriji: Ponovni sudar Moskve s teroristima - Komparacije, iskustva i opasnosti
Objavljeno

Sovjetska intervencija u Afganistanu postala je popularnom temom razgovora među džihadističkim borcima u Siriji. Mnogi među njima imaju sjećanja iz tih borbi ili puno pitanja na koje traže odgovore kako bi preusmjerili putanju modernog ratovanja džihadista. Upravo je u Afganistanu započela moderna era terorista, s nastankom Al Kaide i radom Osame bin Ladena, koji je zajedno s nekim drugim borcima postao ikona džihadističkih stremljenja.
Danas u Siriji glavne terorističke skupine pokušavaju iskoristiti sjećanje i iskustvo iz Afganistana kako bi se oduprijeli ruskim napadima. Ovdje se više ne radi o lokalnom ratu protiv sirijskog režima i njegovih saveznika iz Irana i Libanona. Sirijski građanski rat postao je globalan rat koji privlači mnogobrojne mlade ekstremiste koji su do sada bili neskloni borbi protiv muslimana. Ovo je rat protiv baštinika sovjetskog komunizma i onih koji su doista 'nevjernici'.