Bitka za egipatski parlament i druge postrevolucionarne epizode: Sraz sekularista i islamista

11 min
2

Objavljeno

Približavaju se egipatski parlamentarni izbori, koji se očekuju još od ljeta 2013. U novom egipatskom parlamentu neće biti većine političkih stranaka i političara koji su obilježili političku arenu nakon revolucije u siječnju 2011. U tim uvjetima, izbornom scenom dominiraju prorežimski simboli i utjecajni podupiratelji režima Hosnija Mubaraka, zvani feluli (ostaci), nakon revolucije. Neke političke stranke su nominirale nekoliko kandidata, dok su drugi potencijalni političari pronašli više načina da uđu u zakonodavnu kuću putem individualnih kandidacijskih lista.

Izbori su otkazani u ožujku nakon odluke Vrhovnog ustavnog suda jer je izborni zakon kršio ustavne propise. Međutim, u srpnju je predsjednik Abdel Fatah al-Sisi ponovno potvrdio zakon nakon što je vlada napravila nekoliko manjih amandmana kako bi zakon bio sukladan egipatskom ustavu. Zakon, dakako, ide na ruku vladi, jer je ograničen broj organiziranih lista političkih stranaka.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt