3. listopad 1952. - Operacija Uragan i zatvorena vrata "Manhattana": Britanija je žurno postala treća nuklearna sila nakon što su uvidjeli da "specijalan odnos" sa SAD-om i nije baš tako specijalan

5 min
3

Objavljeno

Operacija Uragan / javna domena |

Fisija - mogućnost cijepanja atoma uz proizvodnju velike sile - otkrivena je 1938. Nedugo zatim istaknuti znanstvenici, među kojima je bio i Albert Einstein, pišu američkom predsjedniku Franklinu D. Rooseveltu tražeći od njega da hitno pokrene proces stvaranja atomske bombe, prije nego nacisti dođu do iste. 1941. godine Amerikanci pokreću projekt Manhattan. Trebalo im je četiri godine da proizvedu atomsko oružje. Prva atomska bomba testirana je 16. srpnja 1945. na prostoru američke savezne države Novi Meksiko (operacija "Trinity"). Već u rujnu iste godine Amerikanci pokreću atomsko bombardiranje dva japanska grada, Hirošime i Nagasaki, uništavajući u trenutku i njih i njihove građane. Japan kapitulira. Sovjeti užurbano rade na svom atomskom programu te prvu bombu uspješno testiraju 29. kolovoza 1949. postavši tako druga nuklearna vojna sila.

Kada pak govorimo o dolasku treće nuklearne sile, Britanije, potrebno je vratiti se nakratko na američki projekt Manhattan. Naime, još za vrijeme rata Britanija je počela raditi na projektu stvaranja nuklearnog naoružanja, u sklopu projekta pod nazivom Tube Alloys. No, Amerikanci, svjesni što Britanci rade, ponudili su Britaniji da se američki i britanski projekti ujedine, zajedno još s kanadskim, te da tako zajedničkim snagama ubrzaju projekt Manhattan. Pristali su, britanski znanstvenici počeli su raditi na projektu Manhattan, a Britanija se nadala da će SAD svakako s njima podijeliti nuklearno oružje kada isto bude proizvedeno, jer tako im je i rečeno.

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt