"Moć Sibira" od sada dodatno povezuje Rusiju i Kinu: Ruska strategija plinske dominacije ili kako dugoročno "zagrliti" i Istok i Zapad

7 min
26

Objavljeno

Ruski predsjednik Vladimir Putin i kineski predsjednik Xi Jinping nazočili su jučer zajedno, putem video veze, pokretanje ključnog plinovoda koji će transportirati plin iz Sibira prema sjeveroistoku Kine. Riječ je o važnom projektu koji će pojačati ekonomske, ali i političke odnose između Moskve i Pekinga.

Otvaranjem ovog novog plinovoda Kina se potvrdila kao veliko izvozno tržište za ruski plin, a Rusija sada otvara važno novo tržište izvan Europe što bi za nju moglo biti od presudne važnosti u narednom periodu (imajući u vidu američki pritisak na Europu da se smanji kupnja ruskog plina).

Poštovani, za nastavak čitanja potrebna je pretplata
Izaberite jednu od ponuđenih opcija:

Koristimo kolačiće za osnovne funkcije weba i analitiku. Možete prihvatiti sve ili odabrati samo nužne. Saznaj više i uredi postavke

© 2026 Advance.hr
Podrška i pomoćUvjeti korištenjaKontakt