Sve je napokon otkriveno, Zelenski dobro poznaje prirodu svojih saveznika: "Plan pobjede" je zapravo plan potpune prodaje Ukrajine, očajnički pokušaj da procure sline prekaljenim imperijalistima unatoč zagarantiranom svjetskom ratu
Već tjednima ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski pred domaćom javnošću i međunarodnim saveznicima tvrdi kako je osmislio "Plan pobjede", ali ga je odbio konkretno predstaviti, sve do danas. Mnogi su sa znatiželjom čekali njegovo sutrašnje izlaganje u Bruxellesu, gdje je pozvan od strane EU lidera, no on se odlučio svoj plan ipak predstaviti danas pred domaćim parlamentom u Kijevu.
Postojao je velik interes za detaljima spomenutog plana - točnije, kako Zelenski zamišlja ostvariti "pobjedu" u trenutku gdje Ukrajina iz dana u dan gubi teritorij i ima sve većih problema oko ljudstva, oružja, ali i političke potpore (naročito ako dođe do pobjede Trumpa u Americi). Kako se pak moglo i naslutiti, "Plan pobjede" zapravo je popis nečeg što bi se moglo nazvati "puste želje", slično kao i njegov prvi pokušaj kad je u prvoj godini dana predstavio "Plan od 10 točaka" koji se svodio na to da bi Rusija trebala priznati potpuni poraz, povući se sa sveg ukrajinskog teritorija i još Ukrajini plaćati velike ratne reparacije.
To su lijepe želje, iz perspektive Kijeva, ali Zelenski nikad nije pojasnio kako točno misli doći do takvog scenarija jer očito je da Rusija neće samoinicijativno usred rata - koji, polako, ali sigurno ide prema njenom cilju - jednostavno odustati. Slično je i sad. Kako ćemo i vidjeti, "Plan pobjede" zapravo je popis teško izvedivih ciljeva u kojem se ne govori previše o tome kako doći do takvog ishoda.
Krenimo redom. Zelenski je poručio kako njegov novi plan uključuje 5 točaka.
Prva točka je ukrajinsko članstvo u NATO-u. Zelenski ističe kako bi NATO trebao odmah i bez ikakvog odugovlačenja primiti Ukrajinu u vojni blok. Zanimljiva ideja. To bi Ukrajini svakako odmah olakšalo sve njene probleme. U tom slučaju Ukrajina bi mogla računati na kolektivnu obranu cijelog NATO-a, najveće vojne sile koja ima velike nuklearne kapacitete. No, ova točka, već na samom početku ima jedan veliki problem i Zelenski se ponaša kao da toga nije svjestan. Naime, ulazak Ukrajine u NATO odmah predstavlja početak direktnog vojnog sukoba između Rusije i NATO-a.
U prijevodu - Zelenski u svojoj prvoj točki "Plana pobjede" zapravo predlaže Treći svjetski rat. Zar misli da je Zapad voljan ući u takav rat, za koji stručnjaci smatraju da bi lako mogao biti kraj čovječanstva (barem kakvog poznajemo), samo zato što Ukrajina gubi aktualan rat?
S takvim idejama Zelenski je izlazio i ranije, ali ovog puta je odlučio "zašećeriti" ponudu. Naime, poručio je kako zauzvrat Zapad može preuzeti eksploataciju ukrajinskih prirodnih resursa. Dakle, nudi ono što Ukrajina posjeduje, na neki način prodaje bogatstvo zemlje u zamjenu za NATO članstvo nadajući se da će to potaknuti apetit zapadnjačkog imperijalizma do te mjere da se upusti u najopasniju vojnu avanturu u povijesti.
Mora se reći da je ideja domišljata, iako apokaliptička. Zelenski očito dobro zna s kime ima posla, kako u ratu tako i u savezništvu. Svjestan je da glad za resursima itekako postoji, ne samo za ukrajinskim već i za ruskim. No, ovog puta se ipak preračunao. Naime, Zapad ne mora ući u nuklearni rat da bi se domogao tih resursa. Svakako postoji i alternativni planovi. Jedan od njih je nastavak pokušaja da se Rusiju preokrene iznutra, možda nakon eventualne Putinove smrti, odnosno da se Rusiju pretvori u ono što je Ukrajina pod Zelenskim postala - zemlju koja je spremna izdati samu sebe.
U svom govoru spominjao je "pravedne pregovore" što je isto jedan od termina koji je popularizirao, ali u suštini bez argumenta. To bi bili pregovori na kojima bi Rusija, eto, bila voljna odreći se onog što je osvojila u svojoj invaziji, ali Zelenski nikad nije u stanju reći zašto bi Rusija to učinila. Tvrdi kako Zapad mora "prisiliti" Rusiju na takve pregovore, no, još jednom, ne želi reći kako.
Činjenica jest da je Zapad itekako pokušao Rusiju prisiliti na sve moguće načine, od sankcija, slanja oružja, do otimanja ruskih kamata na rusku imovinu koja je pohranjena na Zapadu. Jasno, mogli bi jednostavno ugrabiti svu tu imovinu i predati je Ukrajini, što bi Zelenski jako volio, ali u tom slučaju cijeli financijski sustav zapadnog svijeta odjednom bi postao bezvrijedan, možda i slomljen. To je pak nešto s čim se mnogi ne žele kockati.
Druga točka njegovog "Plana pobjede" ne donosi ništa kreativno ni novo. Svodi se na dodatno jačanje ukrajinskih vojnih sposobnosti kroz slanje još protuzračnih sustava i drugog naoružanja. Imajući u vidu da Zelenski doslovno svaki dan (i noć, u svojim noćnim obraćanjima) poziva na još oružja, ovo je nešto što se toliko podrazumijeva da je mogao to i komotno preskočiti jer već sad njegov "Plan pobjede" ne izgleda obećavajuće, no krenimo dalje.
Treća točka je - odvraćanje. Zelenski je izjavio da bi zapadni saveznici Ukrajine trebali spriječiti Rusiju od daljnje agresije pokazujući Moskvi da će takvi potezi "imati posljedice". Za vrijeme govora rekao je: "Ukrajina predlaže postavljanje sveobuhvatnog nenuklearnog strateškog paketa odvraćanja na svom teritoriju, koji će biti dovoljan za zaštitu Ukrajine od bilo kakve vojne prijetnje iz Rusije". Također je naveo da postoji tajni dodatak ovom dijelu plana, ali nije ulazio u detalje o tome što konkretno uključuje predloženi paket odvraćanja.
Dakle, još malo tajnovitosti od Zelenskog. To mu možda dobro dođe jer u suprotnom njegov plan bi mogao biti veliko razočarenje onima koji su se nadali da će čuti nešto konkretnije. Što se pak tiče odvraćanja, teško je reći što bi to Zelenski postavljao po Ukrajini, a da Rusiju razuvjeri od nekih budućih napada. Dalekometne raketne sustave? Zar ne misli da bi se u tom slučaju Rusija maksimalno fokusirala na uništenje istih? Možemo zaključiti kako je ova točka produžetak točke broj 1, jer bez NATO članstva ovo što predlaže jako je teško izvedivo.
Četvrta točka odnosi se na "strateški ekonomski potencijal". To smo već spomenuli i ranije, to je onaj pokušaj uvlačenja Ukrajine u NATO u zamjenu za njene prirodne resurse. Zelenski je predložio da Ukrajina potpiše sporazum sa SAD-om, EU-om i drugim neimenovanim saveznicima, koji bi omogućio zajednička ulaganja i korištenje ukrajinskih prirodnih resursa, za koje je rekao da vrijede bilijune dolara. "Ovi resursi uključuju, uranij, titanij, litij, grafit i druge strateški vrijedne resurse, koji će ojačati ili Rusiju i njezine saveznike, ili Ukrajinu i demokratski svijet u globalnoj konkurenciji", izjavio je Zelenski.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.