Susret na koji se čekalo 5 godina: Zašto SAD nudi Kini "smirivanje napetosti" dok je u isto vrijeme želi okružiti? I zašto Kina na to pristaje?
Američki državni tajnik Antony Blinken stigao je u dvodnevni posjet Kini. Već to samo po sebi je vijest imajući u vidu da već pet godina američki državni tajnik nije posjetio Kinu, no danas stiže i vijest da se sastao i s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom. To nije bilo najavljeno, iako se spekuliralo da bi do takvog susreta moglo doći.
Posjet dolazi u trenutku dok američka strana tvrdi kako je cilj susreta u Pekingu popraviti odnose koji su se znatno srozali te "smanjiti rizik" od mogućeg sukoba između SAD-a i Kine.
Javne izjave američkih dužnosnika su zanimljive imajući u vidu kako SAD u isto vrijeme aktivno čini sve što može kako bi Kini dali do znanja da joj se nastoje suprotstaviti u "njenom dijelu svijeta". Naime, američka vojska stalno povećava svoju prisutnost u regiji Azija-Pacifik - ovih dana upravo je Blinken u Papui Novoj Gvineji dogovorio po SAD vrlo bitan vojni pakt koji će američkoj vojsci dati pristup kopnenim i pomorskim bazama.
U isto vrijeme američki brodovi prolaze uz samu kinesku granicu ili pak kroz prostore koje Kina smatra svojima. Naravno, to se u prvom redu odnosi na Tajvan kojeg Kina smatra svojom "odbjeglom provincijom". Čak i SAD, ali samo striktno formalno, još se uvijek drži tzv. "politike jedne Kine", odnosno diplomatski de jure ne priznaje neovisnost Tajvana.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.