Otkako je ruska invazija na Ukrajinu krenula prije gotovo dva mjeseca mnogi se pitaju koji je zapravo stvarni cilj Moskve. Do sad su se davali tek opširni zahtjevi kao što su "demilitarizacija i denacifikacija" Ukrajine, ali to su preširoki pojmovi u vojnom smislu. Nešto pak konkretnije po tom pitanju otkrio je danas ruski general Rustam Minekajev, zamjenik glavnog zapovjednika ruskog centralnog vojnog okruga.
General Minekajev spominje konkretan teritorij koji Rusija nastoji staviti pod svoju kontrolu - a ako su njegove tvrdnje točne onda se može govoriti i o znatno većim vojnim ambicijama Moskve nego što je aktualna pretpostavka (da žele samo proširiti i učvrstiti kontrolu nad Donbasom na istoku Ukrajine). Prema ruskim medijima koji citiraju Minekajeva, Moskva želi zauzeti cijeli Donbas, povezati ga s Krimom, a zatim nastaviti osvajati južnu Ukrajinu sve dok se ne dođe do Pridnjestrovlja, odnosno separatističke pokrajine u Moldaviji gdje vlast još od raspada SSSR-a drže pro-ruske snage.
Ako je to glavni plan onda on uključuje i zauzimanje Odese na jugozapadnoj obali Ukrajine. Zapravo, ovo uključuje potpuno oduzimanje izlaza na more za Ukrajinu.
Izjave su odmah prokomentirali i iz Kijeva. Ukrajinsko ministarstvo obrane poručilo je: "Sad su prestali skrivati i napokon su priznali kako 'druga faza' rata nije pobjeda nad mitskim nacistima već jednostavno okupacija istočne i južne Ukrajine. To je čisti imperijalizam".
Glavni stožer ukrajinske vojske rekao je kako su ruske snage pojačale napade uzduž cijele istočne fronte te kako nastoje pokrenuti ofenzivu na regiju Harkov koja se nalazi sjeverno od Donbasa.
Na ovom prostoru sigurno će se voditi još brojne borbe, ali fokus sad valja pomaknuti unaprijed, na ukrajinski jugozapad jer ako je to jedan od ciljeva Rusije može se očekivati dugački rat koji bi mogao završiti, ako Rusija pobijedi, krajnje poražavajuće po Ukrajinu jer gubitak izlaza na Crno more predstavljao bi nenadoknadivu štetu.
Zanimljivo je svakako istaknuti kako ruski general Minekajev u svojim izjavama za medije ističe kako je stanovništvo koje govori ruskim jezikom u Pridnjestrovlju "ugnjetavano". To poprilično podsjeća na argumente koje je Rusija još 2014. koristila za aneksiju Krima.
Podsjetimo, Pridnjestrovlje je separatistička regija koja u pravilu nema previše kontakta s ostatkom Moldavije. Imaju svoj glavni grad Tiraspolj, svoj parlament, zastavu (koja datira iz sovjetskih vremena uz oznaku srpa i čekića), himnu... Samoproglašena Pridnjestrovska Moldavska Republika proglašena je još 2. rujna 1990.
Neovisnost Pridnjestrovlja do danas nije priznala ni jedna država ni međunarodna organizacija.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.