Procurio je "tajni njemački vojni plan": Ovako izbija rat između Rusije i NATO-a i to već kroz nekoliko mjeseci?
Skoro su dvije godine prošle otkako je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu. Kolika je danas opasnost da bi se ovaj rat mogao proširiti Europom? Opasnost uvijek postoji, sve dok ovaj rat traje, no neki će ipak reći da su šanse danas manje imajući u vidu da je i sam rat u Ukrajini već mjesecima vrlo statičan. Može se dogoditi da će nakon prošlogodišnje propale ukrajinske protuofenzive ove godine uslijediti ruska, ali čak da se to i dogodi to ne znači da se time automatski povećavaju šanse za širenjem rata - osim u slučaju da ukrajinski zapadni saveznici odluče spašavati vlast u Kijevu direktnim slanjem trupa na teren, no ne izgleda da su previše zainteresirani za to.
Rat bi mogao završiti čim zapadna potpora potpuno presuši. Tada bi Zelenski ipak pristao na pregovore ili bi na njegovo mjesto morao doći netko tko bi krenuo tim putem. No, iako se danas možda može nabrojati više scenarija kako ovaj rat završava, neki i dalje vide veliku eskalaciju na pomolu. Po tom pitanju njemački list Bild objavio je poprilično senzacionalni dokument za koji se tvrdi da je tajni dokument njemačkih oružanih snaga. Što je u njemu? U njemu se navodi kako direktan sukob između Rusije i NATO-a samo što nije izbio. Konkretno, navodi se da bi Rusija mogla pokrenuti vojni napad na baltičke zemlje već ovog ljeta, u rujnu.
Dokument je zapravo priprema za njemačke oružane snage (Bundeswehr) po pitanju takvog scenarija. Također se navodi kako se njemačka vojska aktivno priprema za "potencijalni hibridni napad" Rusije na istočni dio NATO-a već ove veljače. Što bi pak bio povod za takvu veliku eskalaciju? Neimenovani izvor za njemački list nije išao u detalje.
Ovdje pak valja istaknuti da sam novinski izvor, list Bild, nema baš neku sjajnu reputaciju, naročito kad je riječ o vanjskoj politici, te ima tendenciju priče prikazivati senzacionalistički, što je njihov "poslovni model" već dugi niz godina. Uzmimo primjerice ovu tvrdnju oko "hibridnog napada" koji bi se, kako se tvrdi, mogao dogoditi u veljači. Iz teksta se dobiva dojam kao da će to biti početak direktnog vojnog sukoba između nuklearnih velesila. No, prateći žargon vezan uz ovu situaciju znamo da se čak i neku malo veću skupinu migranata koji žele iz Bjelorusije ući u Poljsku ili na Baltik zna nazivati "hibridnim napadom ruskog režima", tako da i ove tvrdnje valja uzeti s određenom rezervom, barem što se tiče interpretacije.
Što se pak tiče navoda da se njemačka vojska priprema za mogući rat s Rusijom, u to nema sumnje. Vojske u Europi vjerojatno su se u većoj ili manjoj mjeri pripremale na to i prije rata u Ukrajini, čak i prije bilo kakve napetosti oko Ukrajine, a sada bi bilo pravo iznenađenje da to ne čine.
Povjerljivi dokument detaljno opisuje kako bi mogao izbiti sukob između Rusije i NATO-a, a događaji se u hipotetičkom scenariju prate iz mjeseca u mjesec. Kulminacija uključuje raspoređivanje "stotina tisuća NATO vojnika" i početak rata u ljeto 2025.
Bundeswehrov scenarij predviđa da će ruska mobilizacija započeti u veljači 2024., nakon čega će uslijediti proljetna ofenziva u Ukrajini i napad na baltičke zemlje u srpnju. Također se očekuju kibernetički napadi i drugi oblici hibridnog ratovanja.
Prema istom dokumentu napetosti bi mogle doseći vrhunac ove godine u listopadu kada Rusija premjesti trupe i projektile u Kalinjingrad (ruska eksklava između Poljske i Litve).
"Granični sukobi i okršaji s brojnim žrtvama" mogući su u Suwalki koridoru (mali koridor između Bjelorusije i Kalinjingrada koji se nalazi uz poljsko-litvansku granicu, opširnije: Suwalki koridor - idiličan i krajnje opasan: Najslabija točka NATO saveza u Europi, ona gdje početak vojnog djelovanja predstavlja početak rata na cijelom kontinentu) - to nas čeka, prema dokumentu do kojeg Bild tvrdi da je došao, u prosincu prošle godine.
Rusija pokreće invaziju na NATO teritorij neposredno nakon američkih predsjedničkih izbora, pogotovo ako isti prođu kaotično.
Scenarij završava 30 dana nakon "Dana D", odnosno kada NATO, uključujući Bundeswehr, rasporedi značajne vojne snage na istočno krilo. Međutim, hoće li NATO moći obuzdati Rusiju ostaje otvoreno pitanje u ovom hipotetskom scenariju.
To bi, ukratko, bio scenarij velike eskalacije, može se slobodno reći scenarij uvoda u Treći svjetski rat. No, u ovoj priči ponovno se ne spominje ono ključno - nuklearna sila. Što je s njom? Zar će Rusija i NATO sklopiti neki tajni pakt na temelju kojeg će se obje strane obvezati da neće posegnuti za oružjem koje vodi u totalno (i uzajamno) uništenje?
Spomenimo i to da prema članku 5 NATO Povelje, oružani napad na bilo koju članicu saveza smatra se napadom na sve i vodio bi u kolektivni odgovor.
I ako Rusija zaista pobjeđuje u Ukrajini, kao što se sugerira u tom hipotetičkom scenariju, što bi konkretno dobila napadom na Baltik ili na Poljsku? I otkud Rusiji konkretna snaga, bilo u oružju ili u ljudstvu, za takav rat? Dobro, može se argumentirati da rat u Ukrajini još uvijek ima neke karakteristike "specijalne vojne operacije", ali imajući u vidu koliko je Rusa pobjeglo iz zemlje u vrijeme prve mobilizacije u ovom novom scenariju neposluh bi vjerojatno bio još i veći.
Apokaliptični scenarij vjerojatno je ipak više kombinacija novinarstva po kojem je Bild prepoznatljiv i konkretnih vojnih priprema koje nastoji održati spremnost za svaki scenarij, pa tako i najgori.
Poštovani, za čitanje cijelog ovog teksta morate biti pretplatnik.